Od 4 do 12 marca Straż Leśna z Lublina prowadziła akcję "Wieniec". Działania były skierowane przeciw osobom nielegalnie zbierającym poroża, jednak strażnicy zwracali także uwagę na inne wykroczenia, w tym na nielegalne wjazdy do lasu pojazdami silnikowymi, które płoszą zwierzęta i rozjeżdżają glebę.

W komunikacie poinformowano, że tym okresie strażnicy udzielili 62 pouczeń i nałożyli 19 mandatów na łączną kwotę ponad 5 tys. zł, skierowali także jeden wniosek o ukaranie do sądu.

Następnymi przykładami niszczenia terenów leśnych jest nagranie opublikowane przez Nadleśnictwo Lubartów. Pracownicy poinformowali, że motocykliści i kierowcy zorganizowali sobie regularne weekendowe przejazdy malowniczą trasą nad Wieprzem. Udało się zidentyfikować dwóch sprawców, których ukarano grzywnami.

Art. 161 Kodeksu wykroczeń brzmi:

Z kolei strażnicy z Puław na terenie Leśnictwa Gołąb zatrzymali w weekend całą kolumnę terenówek. Służby przekazały, że kierowcy wiedzieli o zakazie wjazdu do lasu, ale nie spodziewali się, że ktoś ich na tym przyłapie. Każdy z nich wrócił do domu z mandatem.

Na grzywnie nie skończyło się w kolejnym przypadku. Kierujący motocyklem crossowym spowodował tak duże zniszczenia obszaru w Leśnictwie Wronów, że strażnicy skierowali sprawę o jego ukaranie do sądu.