• Pierwsze opady śniegu są tylko kwestią czasu, warto więc się zastanowić czy to już czas na wymianę opon. Jednak nie każdy od razu powinien jechać do wulkanizatora
  • Wymianę opon powinno się uzależnić od temperatury zewnętrznej, a nie kalendarza.
  • Opona to jeden z najistotniejszych elementów samochodu, dlatego powinno się wymieniać opony na zimowe, aby bezpiecznie jeździć po drogach
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Choć jest dopiero połowa października, to coraz więcej osób zaczyna myśleć o świętach, choinkach, a są i tacy co wyczekują pierwszego “Last Christmas” w radiu. Aura za oknem również do tego się przygotowuje, kończy się już powoli złota jesień, a prognozy pogody coraz częściej straszą opadami śniegów, co więcej w Zakopanem pierwszy śnieg już się pojawił. Pomimo tego wszystkiego na pytanie, czy zmieniać już opony, nie można jednoznacznie odpowiedzieć.

Czy zmieniać opony? Termometr prawdę ci powie

Ostatnie dni w Polsce zapisują się jako zimne, na samochodach pojawia się szron, a mniejsze uliczki mogą być śliskie. Pomimo tego, w ciągu dnia temperatury nadal przekraczają 10 stopni, a pierwszy śnieg nie zwiastuje od razu rozpoczęcia zimy.

Jeśli więc jesteś kierowcą, który używa samochodu o poranku i wieczorami, można już ustawiać się do wulkanizatora, jednak jeśli auto jest używane raczej w ciągu dnia, z wymianą opon można jeszcze poczekać. Prognozy pogody wskazują, że dwucyfrowe wartości na termometrach będą cały czas obecne, a to jeszcze odpowiednie temperatury dla ogumienia letniego. “Zimówki” najlepiej wymieniać, kiedy na zewnątrz nie będzie więcej niż około 7 stopni Celsjusza. To granica bezpieczna dla opon i dla nas samych.

Po co wymieniać opony na zimowe?

Opony, to jedyny element, który bezpośrednio łączy nasz samochód z nawierzchnią, powinny być więc jak najlepiej dobrane. Letnie ogumienie przy niskich temperaturach twardnieje, przez co ich skuteczność jest gorsza. Niemniej ważnym elementem jest także sam bieżnik. Zimowe opony są tak skonstruowane, aby dobrze odprowadzać śnieg i wodę, dlatego ich stosowanie jest bardzo istotne pod kątem bezpieczeństwa.

Pamiętajmy także, żeby nie jeździć na zimówkach latem, mogą one wtedy bardzo szybko utracić swoje właściwości i nadawać się jedynie na śmietnik. Ponadto mieszanka zużywa się szybciej, a i przyczepność nie jest tak dobra, jak w przypadku opon letnich (zjawisko pływania). Dlatego warto wymieniać opony wraz ze zmianą sezonu.

Ile kosztuje wymiana opon?

Najprostszą odpowiedzią jest: to zależy. Każdy ma inne koła i opony, dodatkowo podczas wymiany może się okazać, że felga jest krzywa, lub trzeba wymienić wentyl. Jeśli więc mamy duże felgi aluminiowe, zapłacimy więcej niż w przypadku małych “stalówek”. Koszt usługi wymiany opon, oscyluje w granicach 80-100 zł, choć są przypadki, kiedy kwota może być dwukrotnie wyższa.

Pamiętajmy więc, aby rozsądnie podejść do wymiany opon. Pierwszy śnieg już był, jednak trzeba przemyśleć, czy to już najlepszy czas. W większości kraju są ostatki złotej jesieni, zatem nie trzeba natychmiast jechać do wulkanizacji, ale warto mieć na uwadze, że w każdej chwili może się to zmienić.