Auto Świat Wiadomości Aktualności Zagadka na budowie drogi S7. Nikt się nie spodziewał takiego odkrycia [ZDJĘCIA]

Zagadka na budowie drogi S7. Nikt się nie spodziewał takiego odkrycia [ZDJĘCIA]

Na północ od Warszawy trwa przebudowa drogi krajowej nr 7 w trasę ekspresową S7. Podczas prac ziemnych na skarpie wiślanej w Zakroczymiu nadzór archeologiczny dokonał niespodziewanego okrycia. Nie były to drobne przedmioty, tylko pozostałość po obiekcie budowalnym o kształcie koniczyny marokańskiej.

Nietypowe znalezisko na budowie drogi S7
Nietypowe znalezisko na budowie drogi S7GDDKiA
  • Podczas prac nad przebudową drogi nr 7 odkryto pozostałości fontanny zbudowanej z cegieł rozbiórkowych Twierdzy Modlin
  • Fontanna prawdopodobnie pochodzi z lat 1894-1900 i jest powiązana z twierdzą
  • Prace budowlane na trasie S7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem trwają, wprowadzane są zmiany w organizacji ruchu

Fundamenty obiektu odsłonięto i oczyszczono. Dopiero widok pozostałości metalowej rury potwierdził, że była to fontanna. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) informuje, że jest ona powiązana z działalnością pobliskiej Twierdzy Modlin. Wstępnie ustalono, że fontannę wykonano najprawdopodobniej z cegieł rozbiórkowych Twierdzy, gdy w latach 1984-1900 wiele jej elementów zastępowano odpowiednikami z betonu.

Droga S7: nietypowe znalezisko na placu budowy

Nie wiadomo jednak dlaczego element dekoracyjny znalazł się właśnie tutaj. Raczej nie był niezbędny, gdyby chodziło o obóz wojskowy ulokowany w strategicznym miejscu nad wysoką skarpą przy rzece. Trwają badania, które mogą pozwolić wyjaśnić tę zagadkę.

Nietypowe znalezisko na budowie drogi S7
Nietypowe znalezisko na budowie drogi S7GDDKiA

Droga S7: prace przy tymczasowej organizacji ruchu

Na krajowej "siódemce" pomiędzy Płońskiem a Czosnowem trwają intensywne prace budowlane. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami i niższymi ograniczeniami prędkości. Wprowadzane są kolejne zmiany w organizacji ruchu, żeby zachować przejezdność dwoma pasami w każdym kierunku.

Na odcinku o długości 34,6 km powstanie trasa ekspresowa S7 z dwiema jezdniami po trzy pasy ruchu oraz sześć węzłów drogowych: Nowy Dwór Mazowiecki, Modlin, Ostrzykowizna, Załuski, Przyborowice i Poczernin. Wybudowane zostaną także trzy Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP Modlin, Załuski i Poczernin), zaplecze drogowców oraz wiele mostów, wiaduktów i przepustów.

Pod koniec stycznia br. GDDKiA informowała o następującym zaawansowaniu robót:

• Płońsk Południe – Załuski - 64 proc.;

• Załuski – Modlin - 72 proc.;

• Modlin – Czosnów - 81 proc.

Pierwszy odcinek nowej S7 powinien być gotowy w maju 2025 r., a dwa pozostałe w sierpniu tego samego roku. Niewykluczone jednak, że terminy ulegną zmianie, ponieważ wszyscy wykonawcy wnioskują o wydłużenie czasu przewidzianego na budowę lub zwiększenie finansowania.

S7 na odcinku Płońsk - Czosnów
S7 na odcinku Płońsk - CzosnówGDDKiA
Autor Krzysztof Słomski
Krzysztof Słomski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków