Groźne zderzenie samolotu i samochodu to na szczęście tylko scenariusz ćwiczeń służb. Na lotnisku Białystok Krywlany przeprowadzono bowiem ćwiczenia współpracy różnych służb w sytuacji poważnego i dość nietypowego zagrożenia. Trening odbył się we wtorek 20 września 2022 r.

Strażacy tradycyjnie zabezpieczali teren na wypadek pożaru obu pojazdów (zgodnie ze scenariuszem samochód wjechał z dużą prędkością na lotnisko i uderzył w kołujący samolot). Ratownicy medyczni zadbali o rannych (pilot i pasażer samolotu odnieśli obrażenia) a policja zajęła się m.in. sprawcą zdarzenia. Zgodnie ze scenariuszem kierowca uciekł bowiem z miejsca wypadku (uznano, że zrobił to w wyniku szoku powypadkowego) i zabarykadował się w pobliskim hangarze. Nie obyło się także bez ewakuacji ze względu na ryzyko pożaru i eksplozji.

W białostockich ćwiczeniach wzięło udział 20 strażaków z grupą dronową, 20 funkcjonariuszy policji wraz z psem tropiącym oraz siedmiu ratowników. Prócz nich zaangażowano także sześciu pracowników lotniska.

Podobne ćwiczenia prowadzone są od lat w Polsce (zgodnie z przepisami nie rzadziej niż raz na dwa lata należy przeprowadzać stosowne ćwiczenia z uwzględnieniem statków powietrznych). W ubiegłym roku ratownicy trenowali na lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej w Piotrkowie. W 2019 r. prowadzono zaś akcję "Lotnisko 2019" na płycie lotniska Katowice – Muchowiec.