Informacje ostrzegające o różnorakich próbach oszustwa coraz częściej obiegają już nie tylko serwisy technologiczne czy poświęcone bezpieczeństwu w sieci. Większość z nas całkiem słusznie jest więc wyczulona na tego typu próby oszustwa, i to nie tylko w formie e-maili, wiadomości na komunikatorach czy SMS-ów, lecz także innych, niecyfrowych form.

Zazwyczaj, więc kiedy otrzymujemy list od nadawcy, który teoretycznie nie ma z nami nic wspólnego, bo np. dotyczy rzekomego złamania przez nas przepisów, ale nadszedł z zupełnie innego województwa niż to, w którym mieszkamy, możemy coś podejrzewać. Zazwyczaj bardzo słusznie, że nie dajemy się nabierać na tego typu próby wyłudzeń.

Jeśli jednak otrzymaliśmy list zawierający zdjęcie z fotoradaru, nadany w skrzynce pocztowej w Raszynie, nie mamy się czego obawiać, przynajmniej jeśli chodzi o kwestię potencjalnego oszustwa.

 Foto: WITD w Poznaniu

List z zawiadomieniem o czynnościach wyjaśniających w sprawie wykroczenia ujawnionego urządzeniem rejestrującym, nadany ze skrzynki pocztowej 146 w Raszynie, jest prawdziwy. To prawdziwa skrzynka pocztowa, której używa GITD, którego siedziba mieści się na Al. Jerozolimskich 94 w Warszawie. Taki właśnie adres kontaktowy, służący również do przesyłania do GITD dokumentacji potwierdzającej zbycie pojazdu, można znaleźć na stronie CANARD-u czy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu, gdzie również podawany jest taki adres do składania wypełnionych oświadczeń związanych z Automatycznym Nadzorem nad Ruchem Drogowym.

Podobną sprawę już opisywaliśmy wcześniej — chodziło o mandaty przesyłane przez opolski Urząd Skarbowy nadchodzące do kierowców w całej Polsce, a nie tylko na Opolszczyźnie.