• Wysokie noty zwykle wystawiają sobie kierowcy, którzy za łamanie przepisów drogowych zostali oddelegowani przez policję na badania psychologiczne
  • W popularnej aplikacji nawigacyjnej wprowadzono funkcję analizy i oceny stylu jazdy
  • Ocenę wraz z danymi o pokonanej trasie otrzymamy w ciągu kwadransa od zakończenia podróży

Wszystko zaczęło się od niewinnego pytania w jednym z serwisów społecznościowych. Twórcy nawigacji NaviExpert zapytali kierowców o ocenę własnych umiejętności. Wyniki były łatwe do przewidzenia.

Większość (71 wśród 100 ankietowanych) wysoko oceniła swoje umiejętności. Co więcej, uznali oni, „że gdyby wszyscy kierowcy jeździli tak, jak oni, na drogach byłoby bezpieczniej”. Podobną laurkę zwykle wystawiają sobie kierowcy, którzy za łamanie przepisów drogowych zostali oddelegowani przez policję na badania psychologiczne. Przypadek?

„Zadane przez nas na Facebooku pytanie miało oczywiście charakter humorystyczny i odpowiedziała na nie ograniczona liczba osób, ale wyniki ankiety doskonale pokazują to, co psychologia społeczna określa mianem złudzenia ponadprzeciętności” – wyjaśniła Katarzyna Przybylska z Telematics Technologies.

Skąd przekonanie o ponadprzeciętności? Anna Małdzińska, psycholog transportu, wyjaśnia – „To błąd poznawczy, który objawia się tym, że przeceniamy swoje umiejętności i cechy w stosunku do innych ludzi. Jak się okazuje, już w badaniach prowadzonych na kierowcach w 1981 roku w Szwecji i USA O. Svenson odkrył, że 80% z nich zalicza siebie pod względem umiejętności do grupy kierowców ponadprzeciętnych! Niestety, takie podejście stosunkowo często prowadzi do brawurowych zachowań za kierownicą”.

Jak zatem zweryfikować swoje umiejętności? Wystarczy sięgnąć po odpowiednią aplikację nawigacyjną. NaviExpert wprowadził do wersji Android nową funkcję oceny stylu jazdy. Co ciekawe, nie jest ona uruchamiana automatycznie, tylko wymaga aktywowania przez użytkownika (pozostaje zaakceptować regulamin). Potem pozostaje już tylko jeździć i czekać na wyniki.

Odpowiednie podsumowanie każdej z pokonanych tras otrzymamy po 15 minutach od zakończenia podróży. Ocena stylu jazdy to nic innego jak wynik badania podróży z uwzględnieniem nie tylko ograniczeń prędkości, ale także płynności przyspieszania i hamowania. NaviExpert przyznaje noty od 0 do 10, gdzie 10 oznacza wzorową podróż, a 0 - najgorszy wynik. Dodatkowo wykorzystano kolory do oznaczenia trasy przejazdu na mapie (zielony to jazda prawidłowa, żółty to sygnał dla poprawki a czerwony - wskazówka, by jeszcze popracować nad zachowaniem na drodze).

W pierwszej kolejności z oceny stylu jazdy skorzystają użytkownicy telefonów z Android. Wystarczy tylko zaktualizować program do wersji 11.4.309.

Ładowanie formularza...