Auto Świat Wiadomości Premiery Dwie nowe chińskie marki oficjalnie w Polsce. Zadebiutowały Omoda 5 i Jaecoo 7

Dwie nowe chińskie marki oficjalnie w Polsce. Zadebiutowały Omoda 5 i Jaecoo 7

Trwa ekspansja chińskich producentów samochodów w Europie, w tym na polskim rynku. Tym razem swoje oficjalne premiery miały dwie marki należące do koncernu Chery — Omoda i Jaecoo (czyt. "dżejku"). Początkowo dostępne będą trzy modele, jednak strategia rozwoju wygląda imponująco.

Omoda E5
Zobacz galerię (22)
Auto Świat / Krzysztof Słomski
Omoda E5

Plany eksportowe firmy zakładają, że do 2026 r. obie chińskie marki będą dostępne na ponad 60 nowych rynkach. Polska, obok Hiszpanii i Włoch, należy do pierwszych europejskich krajów, w których utworzono oficjalne spółki importerskie marek Omoda i Jaecoo (na niektórych rynkach sprzedaż będzie oparta o model agencyjny).

Ogłoszono już 15 autoryzowanych dealerów. Do końca roku będzie ich 30, a w 2025 - sieć ma obejmować aż 45 punktów w największych polskich miastach.

Omoda i Jaecoo — auta będą produkowane w Europie

Obecnie dostarczane samochody mają plakietki "made in China", jednak w przyszłości będą produkowane również w fabryce w Hiszpanii, w zakładzie EBRO w Barcelonie. Ponadto od 2018 r. funkcjonuje niemieckie centrum rozwojowe Omody pod Frankfurtem, które odpowiada za dostosowanie pojazdów do warunków europejskich (m.in. design, technologie, obowiązujące normy).

Omoda E5 i Omoda 5
Omoda E5 i Omoda 5Żródło: Auto Świat / Krzysztof Słomski

Przedstawiciele obu marek zapewniają, że nie będzie problemów z częściami zamiennymi. Centrum dystrybucyjnym jest Holandia, a pod Warszawą powstał już lokalny magazyn, aby szybciej reagować na potrzeby klientów. W szybkiej logistyce mają pomóc również lokalni partnerzy.

Omoda i Jaecoo — gwarancja i ceny

Wszystkie samochody są objęte długą gwarancją producenta, na okres 7 lat z limitem 150 tys. km.

Dowiedz się więcej: Jeździłem Omodą 5, chińskim SUV-em coupe za niecałe 130 tys. zł

Co z cenami? Poznamy je dopiero w sierpniu, kiedy samochody faktycznie trafią do sprzedaży. Jak podkreślił Jochen Tüting, dyrektor zarządzający Chery Europe GmbH, modele Omody i Jaecoo będą atrakcyjnie wycenione. Nieoficjalnie mówi się, że Omoda 5 w najbogatszej wersji wyposażenia będzie kosztować poniżej 130 tys. zł.

Omoda 5 - kompaktowy crossover

Pierwszy modelem jest Omoda 5. Auto ma niecałe 4,4 m długości, więc może konkurować np. z Toyotą C-HR. Stylistyka w sportowym stylu jest przyjemna dla oka. Uwagę zwraca przede wszystkim nietypowa, "diamentowa" osłona chłodnicy. Wnętrze jest eleganckie, solidnie wykończone i nowocześnie wyposażone.

Model w wersji spalinowej napędzany jest silnikiem benzynowym 1.6 T-GDI o mocy 197 KM współpracującym z 7-stopniowym automatem. Przyspieszenie 0-100 km/h wynosi 10,2 s. Auto uzyskało pięć gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP.

Omoda E5 - wersja elektryczna

To w pełni elektryczna wersja Omody 5, która wyróżnia się również wizualnie — przede wszystkim pasem przednim. Silnik generuje 150 kW mocy (204 KM), a akumulator ma pojemność 61 kWh. Producent deklaruje, że zasięg po pełnym naładowaniu wynosi 430 km (WLTP). Szybkie ładowanie (30-80 proc.) trwa 28 minut.

Jaecoo 7 - bardziej terenowy charakter

Jaecoo 7 to kompaktowy SUV nieco większy od Omody 5 (4,5 m wysokości) i utrzymany w bardziej podróżniczym stylu. Auto ma np. wysuwane klamki niczym Range Rovery i wyższy prześwit. Pod kątem rozmiarów konkurencją może być Kia Sportage.

Pod maską znalazł się ten sam silnik 1.6 T-GDI, co w Omodzie 5, jednak w tym modelu napęd przekazywany jest na wszystkie koła. W przyszłości do oferty trafi hybryda plug-in (PHEV).

Autor Krzysztof Słomski
Krzysztof Słomski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków