Odkąd Fiat 500e wszedł na rynek, był określany jako bardzo dobry miejski samochód. Ta chwalona konstrukcja była też liderem sprzedaży w segmencie elektrycznych aut miejskich w 2022 i 2023 r. w Europie. Jednak wydaje się, że te dobre wyniki i tak nie są satysfakcjonujące dla włoskiej marki.

Fiat zrobi konwersję elektryka na spalinowy

Jak donosi Automotive News Europe, na początku miesiąca Fiat zwrócił się do swoich dostawców części z prośbą o wycenę zwiększenia rocznej produkcji modelu 500e do 175 tys. egzemplarzy. To znaczna różnica w porównaniu do 77 tys. sztuk, które wyprodukowano w zeszłym roku. Skąd ten wzrost?

Nie chodzi wcale o huraoptymizm związany ze sprzedażą elektryków, która przecież teraz jest w dołku. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że większość z planowanych 175 tys. samochodów miałaby mieć silnik benzynowy wspierany przez układ miękkiej hybrydy. Fiat nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, ale samo rozważanie takiego kroku jest nietypowe. Dostosowywanie auta spalinowego do napędu elektrycznego to nic nowego, ale odwrócenie tego procesu to rzadkość.

Fiat 500e Foto: Igor Kohutnicki / Auto Świat
Fiat 500e

Dlaczego Fiat 500 ma stać się spalinowy?

Skąd to nagłe "przeproszenie się" z silnikami spalinowymi? Powodem może być fakt, że spalinowe 500, które jest już 17 lat na rynku, w tym roku zakończy swoją karierę na Starym Kontynencie ze względu na unijne przepisy. Fiat pozostanie więc bez jednego z najważniejszych modeli, bowiem spalinowe 500 pomimo swojego wieku, cały czas dobrze się sprzedaje. Warto także wspomnieć o tym, że równie wiekowa Panda cieszy się bardzo wysokim zainteresowaniem, zatem i spalinowe 500e mogłoby liczyć na zwiększony popyt, zważywszy na fakt, że samochód ten byłby znacznie tańszy od wariantu elektrycznego.

Ponadto włoskie związki zawodowe obawiają się, że niski popyt na model 500e może doprowadzić do znaczącego zmniejszenia produkcji i zwolnień. To też poważny argument, by napędzić sprzedaż, wstawiając spalinowy silnik do gotowego auta.

Fiat 500e Foto: Igor Kohutnicki / Auto Świat
Fiat 500e

Lepszej decyzji nie można podjąć

To dobra wiadomość, ponieważ od początku produkcji jedną z największych wad Fiata 500e było to, że jest jedynie elektryczny. To bardzo dobry samochód, a jeśli dostanie spalinowy silnik i stanieje, może okazać się bestsellerem.