Kierowcy posiadający elektryczne samochody mogą przez dwa miesiące jeździć płatnymi odcinkami autostrad za darmo. Dotyczy to dróg A1, A2 i A4. Wszystko w ramach kampanii "Autostrada do elektromobilności" stworzona przez EV Klub Polska, Autopay, Wallbox oraz Partnerów kampanii elektromobilni.pl.

Promocja dotyczy zarówno dróg, gdzie stosuje się system video-tollingu, jak i tam, gdzie jest e-TOLL. Co jednak istotne, zwolnienie dotyczy pięciu przejazdów w trakcie trwania akcji.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Jakie są warunki?

Najważniejszym warunkiem promocji jest oczywiście posiadanie auta elektrycznego w rozumieniu Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, co oznacza, że zwolnienie dotyczy aut elektrycznych napędzanych z zasilania bateryjnego.

Poza tym trzeba zarejestrować się w EV Klub Polska i wypełnić formularz zgłoszeniowy w panelu klubowicza. Następnie trzeba czekać na pozytywną weryfikację otrzymanie linku, dzięki któremu będzie można dokonać rejestracji lub logowania w aplikacji Autopay. Po uzupełnieniu danych otrzymamy pięć darmowych przejazdów.

W przypadku autostrad objętych videotollingiem (A1 Gdańsk-Kraków i A4 Katowice-Kraków) nie trzeba nic robić, bowiem kamera po przeczytaniu numeru rejestracyjnego automatycznie otworzy szlaban. Z kolei na odcinkach, gdzie działa e-TOLL (A4 Wrocław-Sośnica oraz A2 Konin-Stryków), należy mieć włączoną aplikację Autopay, by płatność za przejazd została naliczona.

Zwolnienie z opłat za autostrady dla samochodów elektrycznych Foto: EV Klub Polska
Zwolnienie z opłat za autostrady dla samochodów elektrycznych