Departament Transportu Wielkiej Brytanii poinformował, że podczas wtorkowych obrad (14 czerwca 2022 r.) rząd w kontrowersyjnej decyzji zamknął program dotacji do samochodów typu plug-in o wartości 300 milionów funtów.

Rząd skomentował swoją decyzję, twierdząc, że dotacje na auta typu plug-in zawsze miały charakter tymczasowy. Ponadto wcześniejsze redukcje wielkości dotacji oraz liczby modeli objętych grantem miały niewielki wpływ na stale rosnącą sprzedaż tego typu aut. Politycy przypomnieli też, że dzięki dotacjom udało się stworzyć dojrzały rynek pojazdów o niskiej emisji i zwiększyć sprzedaż samochodów w pełni elektrycznych z niecałego tysiąca sztuk w 2011 r. do prawie 100 tys. egzemplarzy w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 r.

Obecnie rząd skoncentruje się na finansowaniu publicznej infrastruktury ładowania oraz będzie wspierał zakup komercyjnych pojazdów elektrycznych, w tym także jednośladów. Zdaniem rządzących, te gałęzie elektryfikacji wymagają doraźnego wsparcia. W tym celu budżet wysokości 300 milionów funtów zostanie przesunięty na dofinansowanie elektrycznych taksówek, motocykli, samochodów dostawczych i ciężarowych oraz pojazdów przystosowanych do transportu wózków inwalidzkich.

Wielka Brytania Foto: Bartłomiej Szyperski / Auto Świat
Wielka Brytania

Brytyjski rząd chce, aby przejście na transport bezemisyjny było łatwe i wygodne dla wszystkich kierowców

W tym celu przeznaczył już 1,6 miliarda funtów na budowę publicznej sieci punktów ładowania na terenie kraju. Pojazdy elektryczne i hybrydowe stanowią obecnie ponad połowę wszystkich sprzedawanych nowych samochodów w Wielkiej Brytanii, a sprzedaż samochodów w pełni elektrycznych wzrosła w ubiegłym roku o 70 proc., a to oznacza, że co szósty nowy samochód jest elektryczny.

Wnioski o dotacje na samochody zakupione przed decyzją o likwidacji będą honorowane. Kierowcy samochodów elektrycznych nadal będą korzystać z zerowego podatku drogowego i korzystnych stawek podatku od samochodów służbowych, które mogą zaowocować oszczędnościami nawet na poziomie 2 tys. funtów rocznie.