Wybierz samochód

Fiat Seicento

Fiat Seicento

Fiat Seicento to jeden z najpopularniejszych samochodów osobowych włoskiego koncernu. Auto zadebiutowało w 1998 roku, a produkcja odbywała się wyłącznie w tyskiej fabryce Fiata. Seicento był następcą modelu Cinquecento, z którym przez kilka miesięcy był równolegle produkowany. Co ciekawe, auto było również ostatecznym gwoździem do trumny dla popularnego „malucha”.

„Seicento” oznacza po włosku słownie 600, co miało być nawiązaniem do popularnego modelu z lat 50. Auto występowało jedynie jako 3-drzwiowy hatchback i ze względu na swoje wymiary, nie było zbyt przestronne. O ile ciężkim jest zajęcie wygodnej pozycji na tylnej kanapie, o tyle dziwić może to też z przodu. Sytuację utrudnia fakt, iż Seicento jest samochodem 5-osobowym (choć dostępny był także 2-osobowy Van). Bagażnik miał pojemność zaledwie 170 litrów.

W 2000 roku dokonano pierwszego liftingu auta, który polegał na zmianie znaczka na masce, niewielkim powiększeniu rozmiarów zewnętrznych oraz nowym wzorom tapicerki. Dodatkowo zmodyfikowana została jednostka napędowa. 4 lata później przeprowadzono kolejną modernizację, w ramach której zaczęto montować zderzaki w kolorze nadwozia oraz po raz kolejny wymieniono logo na nowe. Rok później dokonano dużej zmiany, mianowicie wyposażenie pojazdu zostało wzbogacone, Seicento od tej pory było już autem 4-osobowym, a nazwę zmieniono ze słownej wersji liczby, na „600”. Dokonano tego z okazji 50. rocznicy debiutu wcześniej wspomnianego Fiata 600 z lat 50.

Początkowo pod maską Fiata Seicento montowano jedynie 4-cylindrowy silnik 0,9 o mocy 39 KM, a w wersji Sporting dostępna była 55-konna jednostka 1.1. Jednak już rok po debiucie mocniejszy silnik trafił także do innych odmian. Moc kierowana była na przednie koła za pomocą 5-biegowej skrzyni manualnej lub 5-stopniowej przekładni półautomatycznej Citymatic. Seicento powstało w wielu wersjach specjalnych, m.in. Elettra (odmiana elektryczna), Giannini (73-konny silnik 1.1) czy Brush (zderzaki, lusterka i listwy drzwiowe w innym kolorze niż reszta nadwozia).

Seicento niestety słynęło z tego, iż otrzymało jedną z najgorszych not w testach zderzeniowych EuroNCAP 1,5-gwiazdki na 5 możliwych. W 2008 roku wycofano auto z Europy poza Polską i Włochami, a w 2010 roku zakończono produkcję auta. Następcą została reaktywacja legendarnego Fiata 500.

Fiat Seicento - generacje

Fiat Seicento - powiązane artykuły

Katalog Samochodów Auto Świat