Wybierz samochód

Ford Puma

Ford Puma

Ford Puma to niewielki samochód sportowy produkowany przez europejski oddział amerykańskiego koncernu. Pojazd zadebiutował w 1997 roku i w momencie debiutu wywołał niemałe poruszenie. Stylistycznie Puma bardzo rzucała się w oczy. Styliści od Forda bardzo postarali się, aby nowy nurt „New Edge” porządnie zapadł w pamięci widzów.

3-drzwiowe coupe miało bardzo opływowe kształty, które w połączeniu z łezkowatymi reflektorami oraz tylnymi światłami dawało imponujący efekt końcowy. Również wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób, iż kierowca wie że ma do czynienia z nieco bardziej sportowo nastawionym autem. Konstrukcyjnie Ford Puma bazuje na zmodyfikowanej płycie podłogowej miejskiej Fiesty, a oprócz tego zapożyczyła od niej kilka podzespołów. Nieco ciasne wnętrze pomieści 4 osoby, a bagażnik daje do dyspozycji 240 litrów pojemności.

Do napędu posłużyły wyłącznie silniki benzynowe o pojemności 1.4, 1.6 oraz 1.7 litra, które generowały kolejno 90, 103 oraz 125 lub 157 KM. Moc kierowana była na przednią oś za pomocą 5-biegowej skrzyni manualnej. Niska masa pojazdu (niecałe 1100 kg) powodowały iż Ford Puma prowadziła się zwinnie i pewnie, a w połączeniu z najmocniejszym silnikiem dawała sporo frajdy. W 1997 roku auto zostało uznane za samochód roku przez „Top Gear”, a w 2001 magazyn „What Car” ogłosił Pumę najlepszym samochodem sportowym.

W 2001 roku zakończono produkcję Forda Pumy, a jej nieoficjalnym następcą był model StreetKa.

Ford Puma - generacje

Ford Puma - powiązane artykuły