Auto Świat Wiadomości Aktualności Ford Puma ST w pojedynku na torze z miniaturowym klonem

Ford Puma ST w pojedynku na torze z miniaturowym klonem

Autor Ewa Czechowska
Ewa Czechowska

Marketingowcy Forda wpadli na efektowny pomysł pokazania zwrotności kompaktowego SUV-a. Przygotowana przez dział sportowy marki Puma ST zmierzyła się na torze wyścigowym z miniaturową kopią samej siebie – zdalnie sterowanym Fordem Pumą RC.

Ford Puma ST kontra Ford Puma RCFord
  • Pierwszy SUV przygotowany na rynki europejskie we współpracy z Ford Performance kontra elektryczna replika wykonana w skali 1:10
  • Autami pokierowali gwiazdy w swoich dziedzinach – rajdowa mistrzyni Louise Cook i utytułowany profesjonalny kierowca RC Lee Martin
  • Wynik zmagań na torze – zgodnie z przewidywaniami – bardzo zbliżony
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Wyścig odbył się na torze Brands Hatch w Wielkiej Brytanii. Pełnowymiarowy Ford Puma ST miał do pokonania 1,9-kilometrową pętlę Indy Circuit, a jego miniaturowy konkurent – 220-metrowy tor kartingowy, będący kopią dużego toru z jego sześcioma wymagającymi zakrętami.

Ford Puma ST kontra Ford Puma RC – wyścig mistrzów

Za sterami 200-konnego Forda Pumy ST zasiadła Louise Cook, zdobywczyni Pucharu FIA w klasie produkcyjnych samochodów z napędem na jedną oś i mistrzyni w klasyfikacji kobiet brytyjskich mistrzostw rajdowych. Jej przeciwnikiem był Lee Martin, profesjonalny kierowca zdalnie sterowanych modeli klasy RC, legitymujący się 6 tytułami mistrza Europy i 13 tytułami mistrza Wielkiej Brytanii.

Ford Puma ST napędzany jest 1,5-litrowym silnikiem benzynowym EcoBoost o mocy 200 KM. Sportowy SUV wyróżnia mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu i opatentowane przez Forda sprężyny zawieszenia o zmiennym kierunku działania. Napęd przenoszony jest na przednie koła, przyspieszenie od 0-100 km/h wynosi 6,7 sekundy, a maksymalna prędkość to 220 km/h.

Przeczytaj też:

Ford Puma RC jest repliką spalinowego SUV-a wykonaną przez brytyjską firmę Designworks w skali 1:10. Miniatura ma lekką polistyrenową karoserię, waży 1,3 kg, w przybliżeniu tysiąc razy mniej niż „dorosła” Puma – oba auta polakierowano w tym samym kolorze Mean Green. Mini-Puma powstała na podstawie danych zeskanowanych z pełnowymiarowego samochodu. Detale wydrukowano w najdrobniejszych szczegółach na drukarce 3D. 402-watowy silnik elektryczny pozwala na przyspieszenie autka 0-80 km/h w 3,0 s, przy czym 80 km/h to jego maksymalna prędkość.

Pojedynek z wynikiem 01:01,65 wygrała Louise Cook za kierownicą „dorosłej” Pumy, ale jej rywal nie sprzedał tanio skóry, uzyskując czas 1:02,08. Lee Martin zaproponował, żeby następnym razem zamienić się samochodami.

Nie wiadomo, czy powstanie więcej zdalnie sterowanych Pum. Ford utrzymuje wprawdzie, że ten ścigający się na torze jest jedyny w swoim rodzaju, ale zrobić swoim fanom taki prezent na Dzień Dziecka – to byłby też niezły pomysł.

Ford Puma ST kontra Ford Puma RC – dane techniczne

Puma ST Puma RC
Silnik 1.5 EcoBoost o mocy 200 KM bezszczotkowy silnik elektryczny o mocy 402 W
Przekładnia 6-biegowa, manualna jednobiegowa
Napęd na przednie koła na przednie koła
Przyspieszenie 0-100 km/h w 6,7 sekundy 0-80 km/h w 3,0 sekundy
Prędkość maksymalna 220 km/h 80 km/h
Koła 19-calowe 1,9-calowe
Długość 4226 mm 420 mm
Wysokość 1533 mm 155 mm
Masa 1358 kg 1,3 kg
Autor Ewa Czechowska
Ewa Czechowska
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków