• Pierwszy SUV przygotowany na rynki europejskie we współpracy z Ford Performance kontra elektryczna replika wykonana w skali 1:10
  • Autami pokierowali gwiazdy w swoich dziedzinach – rajdowa mistrzyni Louise Cook i utytułowany profesjonalny kierowca RC Lee Martin
  • Wynik zmagań na torze – zgodnie z przewidywaniami – bardzo zbliżony
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Wyścig odbył się na torze Brands Hatch w Wielkiej Brytanii. Pełnowymiarowy Ford Puma ST miał do pokonania 1,9-kilometrową pętlę Indy Circuit, a jego miniaturowy konkurent – 220-metrowy tor kartingowy, będący kopią dużego toru z jego sześcioma wymagającymi zakrętami.

Ford Puma ST kontra Ford Puma RC – wyścig mistrzów

Za sterami 200-konnego Forda Pumy ST zasiadła Louise Cook, zdobywczyni Pucharu FIA w klasie produkcyjnych samochodów z napędem na jedną oś i mistrzyni w klasyfikacji kobiet brytyjskich mistrzostw rajdowych. Jej przeciwnikiem był Lee Martin, profesjonalny kierowca zdalnie sterowanych modeli klasy RC, legitymujący się 6 tytułami mistrza Europy i 13 tytułami mistrza Wielkiej Brytanii.

Ford Puma ST napędzany jest 1,5-litrowym silnikiem benzynowym EcoBoost o mocy 200 KM. Sportowy SUV wyróżnia mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu i opatentowane przez Forda sprężyny zawieszenia o zmiennym kierunku działania. Napęd przenoszony jest na przednie koła, przyspieszenie od 0-100 km/h wynosi 6,7 sekundy, a maksymalna prędkość to 220 km/h.

Ford Puma RC jest repliką spalinowego SUV-a wykonaną przez brytyjską firmę Designworks w skali 1:10. Miniatura ma lekką polistyrenową karoserię, waży 1,3 kg, w przybliżeniu tysiąc razy mniej niż „dorosła” Puma – oba auta polakierowano w tym samym kolorze Mean Green. Mini-Puma powstała na podstawie danych zeskanowanych z pełnowymiarowego samochodu. Detale wydrukowano w najdrobniejszych szczegółach na drukarce 3D. 402-watowy silnik elektryczny pozwala na przyspieszenie autka 0-80 km/h w 3,0 s, przy czym 80 km/h to jego maksymalna prędkość.

Pojedynek z wynikiem 01:01,65 wygrała Louise Cook za kierownicą „dorosłej” Pumy, ale jej rywal nie sprzedał tanio skóry, uzyskując czas 1:02,08. Lee Martin zaproponował, żeby następnym razem zamienić się samochodami.

Nie wiadomo, czy powstanie więcej zdalnie sterowanych Pum. Ford utrzymuje wprawdzie, że ten ścigający się na torze jest jedyny w swoim rodzaju, ale zrobić swoim fanom taki prezent na Dzień Dziecka – to byłby też niezły pomysł.

Ford Puma ST kontra Ford Puma RC – dane techniczne

Puma ST Puma RC
Silnik 1.5 EcoBoost o mocy 200 KM bezszczotkowy silnik elektryczny o mocy 402 W
Przekładnia 6-biegowa, manualna jednobiegowa
Napęd na przednie koła na przednie koła
Przyspieszenie 0-100 km/h w 6,7 sekundy 0-80 km/h w 3,0 sekundy
Prędkość maksymalna 220 km/h 80 km/h
Koła 19-calowe 1,9-calowe
Długość 4226 mm 420 mm
Wysokość 1533 mm 155 mm
Masa 1358 kg 1,3 kg