• W przypadku uzasadnionych podejrzeń dotyczących stanu technicznego pojazdu policjant może skierować auto na badanie u diagnosty i zatrzymać dowód rejestracyjny
  • Dokument zatrzymywany jest cyfrowo, tzn. nie ma konieczności fizycznego oddawania policjantowi blankietu
  • Ważność dowodu rejestracyjnego można przywrócić dopiero po pozytywnym zaliczeniu badania technicznego

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to wcale nie taka wyjątkowa sytuacja. Podczas kontroli na drodze policjanci mogą odebrać dokument nie tylko za brak wykonanego na czas badania technicznego, ale też w przypadku uzasadnionych podejrzeń, że stan techniczny samochodu może zagrać bezpieczeństwu. Co więcej, by je zweryfikować, funkcjonariusze mają nawet prawo wsiąść za kierownicę lub poprosić właściciela pojazdu o wykonanie czynności umożliwiających weryfikację stanu technicznego.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Kontrola policyjna na drodze Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat
Kontrola policyjna na drodze

Niewielkie pęknięcie przedniej szyby. Może od razu lepiej wziąć lawetę?

Jeździsz z pękniętą szybą? Nawet jeśli "pajączek" lub ubytek w szkle nie ograniczają widoczności, dla policjanta może to być podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Dokument jest wówczas "blokowany" cyfrowo w systemie – nie trzeba fizycznie oddawać blankietu. Odzyskać go można dopiero po wizycie na stacji kontroli pojazdów, gdy diagnosta potwierdzi, że szyba została naprawiona.

Pęknięta szyba Foto: Onet
Pęknięta szyba

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to jednak... początek problemów, bo w przypadku pękniętej szyby oznacza także konieczność wezwania lawety. Policjanci mają, co prawda, możliwość wystawienia okresowego pokwitowania na czas usunięcia usterki, ale nie korzystają z niej w przypadku uszkodzonego szkła. Dlaczego? Nawet niewielkie pęknięcie może się niebezpiecznie pogłębić podczas dalszej jazdy.

Nie tylko szyba. Także z tych powodów stracimy dowód rejestracyjny

Za co jeszcze można stracić dowód rejestracyjny? Lista przewinień jest długa, ale "kręci" się głównie wokół stanu technicznego pojazdu. Powodem zatrzymania dokumentu w trakcie kontroli na drodze mogą być również:

  • zbyt mocno przyciemnione przednie szyby
  • starty bieżnik opony (poniżej 1,6 mm głębokości)
  • koła wystające poza obrys błotnika
  • różne opony na tej samej osi (nie dotyczy koła dojazdowego)
  • zbyt głośny wydech
  • przekroczenie normy emitowanych spalin
  • oświetlenie zamontowane pod podwoziem (efekt UFO)
  • reflektory i lampy bez homologacji
Niebezpiecznie zużyte opony Foto: Auto Świat
Niebezpiecznie zużyte opony

Dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany także z powodów typowo urzędowych, takich jak brak wykonanego na czas badania okresowego (zazwyczaj trzeba je robić raz do roku) czy zmiana danych osobowych lub nowe informacje o pojeździe, które nie pojawiły się w dokumencie (np. zamontowany hak lub instalacja LPG).