Wielu kierowców szczególnie w starszych samochodach decyduje się na bezpośrednie przykręcenie ramek do karoserii auta. Oczywiście, takie rozwiązanie jest dopuszczalne, ale z pewnością nie będzie to wyglądało ładnie i reprezentacyjnie. Jeśli wydaje wam się, że zakupienie ramki na tablice rejestracyjne to wszystko, co należy zrobić, to jesteście w błędzie.

Ramki do tablic rejestracyjnych - dlaczego należy je dobrze zamocować?

Bardzo ważny jest montaż ramki do tablic rejestracyjnych, bo jeśli zrobimy to źle, bardzo szybko zgubimy obudowy, a co za tym idzie także same tablice. Ponowne wydanie kopii numerów rejestracyjnych to spory koszt dla kierowcy, a jeśli na swojej drodze spotkamy patrol policji, możemy otrzymać mandat karny za ich brak. W Polsce to niedozwolone, aby jeździć bez oznakowania samochodu.

Jakie warto wybrać ramki do tablic rejestracyjnych i gdzie można je kupić?

W wielu sklepach z częściami samochodowymi, w supermarketach wielkopowierzchniowych oraz na stacjach benzynowych można spokojnie wybierać z różnych rodzajów ramek na tablicę rejestracyjną. Najczęściej, najmniej zapłacimy za nie w supermarkecie i do tego, będziemy mieli możliwość, by wybrać ulubiony kolor lub wzór. W internecie można również zamówić dedykowane ramki do tablic rejestracyjnych na których, np. znajdzie się ulubiony cytat czy motywujące hasło.

Ramki do tablic rejestracyjnych najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, np. z polistyrenu. Dużą zaletą jest to, że są w pełni odporne na czynniki zewnętrzne oraz zmieniające się warunki atmosferyczne. Ramki są tanie i zazwyczaj charakteryzują się prostym montażem, który trwa maksymalnie 10 minut.

Wybierając w sklepie ramki do tablic rejestracyjnych, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rozstaw otworów ramki, aby były uniwersalne i pasowały do każdego modelu auta. Uwaga: w przypadku samochodów produkowanych tylko na rynek amerykański, rozstaw otworów jest całkowicie inny, Jeśli przygotujemy się do zakupu obudowy na tablice, unikniemy uszkodzenia karoserii oraz nieestetycznego wyglądu przedniego zderzaka.

Zamontowanie ramki na tablice rejestracyjne to banalna czynność?

Aby odpowiednio założyć ramki na tablice rejestracyjne w naszym aucie, np. gdy dopiero je zakupiliśmy, należy umieścić ją oczywiście w miejscu przeznaczonym dla tego typu obudowy. Do tego może nam się przydać wkrętarka lub śrubokręt. Po montażu warto potrząsnąć obudową w lewo i w prawo, by upewnić się, że jest prawidłowo przytwierdzona.

Później wsuwamy nasze tablice rejestracyjne i zamykamy całą konstrukcję specjalną listwą zatrzaskową. To niezwykle istotny element, który chroni tablice przed wypadnięciem, a także sprawia, że metalowe elementy nie hałasują w trakcie jazdy. Niestety, ramki na tablice rejestracyjne można z łatwością także uszkodzić, np. wjeżdżając w słupek na parkingu lub w zaspę w zimie. Warto regularnie sprawdzać, czy ramki przypadkiem się nie kołyszą lub, czy śruby we wnęce nie są wytarte.

Czy można zabezpieczyć ramki na tablice rejestracyjne, aby mieć pewność, że nie wypadną w trakcie jazdy?

Doświadczeni kierowcy radzą często początkującym, którzy mają swoje pierwsze auto, by zabezpieczyli ramki na tablice rejestracyjne za pomocą nitów lub dodatkowych wkrętów. Również w sytuacji, gdy zauważymy, że obudowy są naruszone, nie czekajmy, by ktoś nam je ukradł, tylko jak najszybciej zamocujemy je za pomocą opaski zaciskowej.

Warto w swoim samochodzie mieć zestaw krótkich i długich trytytek - to uniwersalne narzędzie pozwoli zabezpieczyć nie tylko ramki, ale także kołpaki.