Kandydaci na kierowców muszą znać przepisy – pytania egzaminacyjne najczęściej nawiązują do nich wprost. Czasem wystarczy jednak umiejętność eliminacji nieprawidłowych odpowiedzi. A czasem trzeba umieć rozpoznać znak drogowy i wykazać się wiedzą, co on oznacza.

Pytanie: Czy na tej drodze poza obszarem zabudowanym dopuszcza się wyprzedzanie pojazdu silnikowego z prawej strony?

A: Tak

B: Nie

Prawidłowa odpowiedź: B (Nie)

Wyjaśnienie: to pytanie może sprawić szczególny problem warszawiakom, którzy znają dobrze to (albo bardzo podobne) miejsce i wiedzą, że jest to obszar zabudowany i tu wolno wyprzedzać z prawej strony. Niemniej zdjęcie jest tylko ilustracją pytania, które mówi o wyprzedzaniu z prawej strony poza obszarem zabudowanym. Tymczasem przepis brzmi:

Na zdjęciu widać po dwa pasy ruchu w każdą stronę, a zatem – jeśli przyjąć, iż nie jest to obszar zabudowany – wyprzedzać z prawej strony nie wolno.

Warto natomiast wiedzieć, że – na podstawie cytowanego wyżej przepisu – dozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie i na drodze ekspresowej dwujezdniowej, jeśli mamy dwa pasy ruchu w jedną stronę. W tych wypadkach mamy bowiem do czynienia z jezdniami jednokierunkowymi.

Przeczytaj także:

Ładowanie formularza...