Wybierz samochód

Porsche Boxster

Porsche Boxster

Porsche Boxster to niewielki sportowy roadster produkowany przez markę z Zuffenhausen. Auto zadebiutowało w 1996 roku (typ 986) jako następca modelu 968. Nazwa auta pochodzi od połączenia słów „boxer” oraz „roadster”.

Boxster miał być tanim autem sportowym dla tych, których nie stać na flagową 911-kę i co ciekawe, aż do pojawienia się Cayenne, był to najlepiej sprzedający się model Porsche. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, auto miało silnik umieszczony centralnie.

Podstawowym silnikiem był 2,5-litrowy boxer o mocy 204 KM. Przy wadze oscylującej wokół 1,2-1,4 tony, osiągi auta były przyzwoite, jednak wyraźnie gorsze od większego brata. W 2000 roku silnik ten został zastąpiony większym, 2,7-litrowym motorem o mocy 224 KM. Wtedy też pojawiła się odmiana S, która dysponowała 3,2-litrową jednostką B6, generującą 252 KM. Po faceliftingu z 2003 roku, dostępne silniki zostały wzmocnione odpowiednio o 4 i 8 KM.

Jeśli chodzi o stylistykę, Boxster był wzorowany na legendarnych modelach 550 Spyder oraz Speedster. Niektóre elementy zostały też przejęte z większej 991-ki. Składany dach był materiałowy, a przy okazji liftingu, plastikowa tylna szyba została zastąpiona szklaną. Moc trafiała na tylne kola przez 5- lub 6-biegową skrzynie ręczną bądź 5-stopniowy automat.

W 2004 roku na rynku pojawiła się II odsłona Boxstera (typ 987). Pod względem stylistycznym, auto nabrało powagi, mimo iż było bardzo podobne do wersji 986. Stało się tak głównie dzięki powiększeniu wlotów powietrza, poszerzeniu nadkoli oraz zmianie kształtu reflektorów. Jednak niektóre części zostały przejęte od poprzednika. Z tyłu auto wyróżnia, podobnie jak i pierwszą odsłonę, centralnie umieszczona końcówka wydechu.

Podstawową jednostką, jest 6-cylindrowy, 2,7-litrowy boxer o mocy 240 KM, która w 2007 roku została wzmocniona o 5 KM, a 2 lata później zastąpiona większą, 2,9-litrową jednostką o mocy 255 KM. Mocniejsza odmiana S, była początkowo oferowana z silnikiem o pojemności 3,2 litra i mocy 280 KM. Jednak już w 2007 roku zastąpiono go większym, 3,4-litrowym motorem o mocy 295, a od 2009 roku – 310 KM.

Wtedy też przeprowadzono facelifting Boxstera 987. Przemodelowano m.in. reflektory oraz wloty powietrza. Wnętrze również uległo odświeżeniu. Od tamtej pory, obok manualnej przekładni, oraz klasycznego automatu, dostępna była 7-biegowa skrzynia dwusprzęgłowa PDK. 2 lata później pojawiła się jeszcze wersja Black Edition, która wyróżniała się 19-calowymi felgami, czarnym lakierem oraz ciemną tapicerką. Oprócz tego silnik znany z odmiany S podrasowano do 320 KM.

W 2012 roku pojawiła się III generacja Boxstera (typ 981). W 2013 roku, wspólnie z zamkniętą wersją Cayman, auta zdobyły tytuł World Performance Car of the Year. Auto w porównaniu od poprzedniej wersji oprócz kolejnej dawki powagi, zyskało także szczyptę elegancji. Z tyłu wyróżniającym elementem był niewielki spojler, zintegrowany w jednej linii ze światłami. Deska rozdzielcza również zyskała nową formę.

Podstawowa odmiana miała silnik o pojemności 2,8 litra, który generował 265 KM. Mocniejsza wersja S była wyposażona w 3,4-litrowy silnik B6 o mocy 315 KM. W 2014 roku ukazała się wersja GTS, która z tego samego silnika co Boxster S generowała 330 KM. W tym samym roku, ze względu na rygorystyczne przepisy w niektórych krajach, pojawiła się najsłabsza odmiana Boxtera 981. Podstawowa jednostka została stłamszona o 54 KM, przez co rozwijała jedyne 211 KM.

Natomiast w 2015 roku pojawiła się najmocniejsza odmiana Boxstera – Spyder. Auto wyróżniało się dwoma garbami biegnącymi od foteli aż po tylny spojler, a pod maską pracował 3,8-litrowy boxer o mocy aż 375 KM. Na liście opcji nie znalazła się nowoczesna, dwusprzęgłowa przekładnia PDK, a zrezygnować można także z klimatyzacji, czy nawet radia. Niestety produkcja tej wersji została ograniczona tylko do nieco ponad 1000 egzemplarzy.

W 2016 roku pojawiła się na rynku IV generacja Boxstera (typ 982), jednak Porsche postanowiło w końcu zrobić porządek z nazewnictwem, bowiem zamknięta odmiana tego modelu nosiła nazwę Cayman. Od tej pory, oba samochody noszą to samo oznaczenie – 718, a w zależności od tego czy jest to zamknięte coupe, czy odkryty roadster, auto będzie miało dopisek, odpowiednio Cayman oraz Boxster.

Doczekaliśmy się czasów, kiedy to i najmniejsze Porsche pod centralnie umieszczoną pokrywą silnika kryje zaledwie 4-cylindrowe jednostki. Mniejsza, ma 2 litry pojemności, większa – 2,5 (wersja S). Generują one kolejno 300 i 350 KM, a moc przekazywana jest na tylne koła za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni manualnej lub 7-stopniowej, dwusprzęgłowej przekładni PDK.

Porsche Boxster - generacje

Porsche Boxster - powiązane artykuły

Pokaż więcej

Katalog Samochodów Auto Świat