To drugi po Civicu najważniejszy model Hondy w Europie (również w Polsce). Kompaktowy SUV wpisał się w rosnącą modę na SUV-y. To już czwarta generacja tego udanego modelu. Auto po liftingu, przeprowadzonym w 2015 roku, nadal prezentuje się atrakcyjnie i może się podobać.

Honda CR-V – zmieści naprawdę wiele

Wnętrze SUV-a Hondy imponuje przestronnością, zarówno w przednim, jak i tylnym rzędzie siedzeń. Żaden z pasażerów nie powinien narzekać na brak miejsca. Do wyżej zawieszonego samochodu (165 mm prześwitu) wygodnie się wsiada. Dla kierowcy wysoka pozycja za kierownicą oznacza lepszą widoczność drogi.

Foto: Krzysztof Słomski / Auto Świat
Honda CR-V 2.0 i-VTEC Executive

Na pokładzie CR-V wszystko znajduje się pod ręką. Dźwignię skrzyni biegów umieszczono wysoko. To wygodne rozwiązanie. Na czytelnej, dobrze rozplanowanej desce rozdzielczej zamontowano dwa ekrany. Pierwszy, znajdujący się wyżej, służy do wyświetlania informacji z komputera pokładowego. Drugi, dotykowy o przekątnej 7 cali służy do obsługi rozbudowanych multimediów systemu Honda Connect.

Prezentowana Honda jest dobrze przygotowana do długich podróży. Standardowa pojemność jej bagażnika wynosi 589 litrów. Kufer jest duży, ale również ustawny. Ponadto pakowanie ułatwia niski próg załadunkowy. Dzięki sprytnemu systemowi składania siedzisk i oparć tylnych foteli od strony bagażnika (wystarczy pociągnąć za dźwignię), szybko możemy powiększyć dostępną przestrzeń aż do 1627 litrów.

Honda CR-V - sprawdzony silnik

Benzynowy 2.0 i-VTEC to dobrze znana i ceniona jednostka napędowa Wolnossąca konstrukcja z układem zmiennych faz rozrządu jest trwała i potrafi być oszczędna. W trasie bez większego wysiłku można osiągnąć spalanie na poziomie 7,8 l/100 km. Jeżdżąc głównie po mieście należy się liczyć z ubytkiem ok. 10 l benzyny na każde przejechane 100 km. Jest to nadal niezły wynik jak na tak duży samochód. Ekonomikę poprawiają system Auto Stop (wyłącza silnik na postoju) oraz tryb jazdy Econ (zmniejsza reakcję przepustnicy na dodawanie gazu).

Foto: Krzysztof Słomski / Auto Świat
Honda CR-V 2.0 i-VTEC Executive

Zwolennicy szybszej jazdy też nie powinni być zawiedzeni. 155 KM mocy i 192 Nm momentu obrotowego może nie wyglądają oszałamiająco na papierze, ale wysokoobrotowy silnik Hondy potrafi dać z siebie wiele. Motor nie jest wspomagany turbiną, więc cechuje się odmienną charakterystyką od najnowszych benzyniaków. Żeby skorzystać z pełni jego możliwości należy wkręcić go na wyższe obroty, przedłużając zmianę biegu na wyższy lub dokonując redukcji podczas wyprzedzania.. Wtedy do naszych uszu dobiegnie miły dźwięk, a samochód sprawnie nabierze prędkości. Osiągi są wystarczające jak na samochód rodzinny. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 10,2 sekundy.

CR-V to typowy SUV, a nie auto terenowe. Model ten sprawdzi się w lekkim terenie. Napęd 4x4 realizowany jest poprzez sprzęgło międzyosiowe. Zawieszenie otrzymało komfortową charakterystykę, ale nie jest przy tym zbyt miękkie. Samochodem pewnie jeździ się po asfalcie, a na drodze szutrowej można liczyć na skuteczne tłumienie nierówności.

Honda CR-V – pomaga kierowcy

Manewrowanie pojazdem tych rozmiarów może wydawać się utrudnione, ale nie w tym przypadku. Ułatwiają je duże lusterka boczne, a także nowoczesne rozwiązania techniczne w postaci czujników parkowania i kamery cofania. Podczas wyjazdu tyłem z miejsca parkingowego przydatny okazuje się także radar ostrzegający o zbliżających się pojazdach w kierunku prostopadłym.

Foto: Krzysztof Słomski / Auto Świat
Honda CR-V 2.0 i-VTEC Executive

Za dopłatą auto można wyposażyć w pakiet Honda SENSING z najnowszymi systemami bezpieczeństwa, które m.in. ostrzegą przed niebezpieczeństwem kolizji, o niezamierzonym zjeżdżaniu z pasa ruchu czy pojazdach znajdujących się w tzw. martwym polu. System potrafi ponadto odczytywać znaki drogowe. Podczas dalekiej trasy autostradą jazdę ułatwi adaptacyjny tempomat.

Honda CR-V – wakacyjna oferta

SUV Hondy ma wiele zalet, w dodatku to dobry czas na jego zakup. Zdążysz jeszcze pojechać w komfortowych warunkach na letni urlop. Poza tym już na starcie otrzymasz rabat w wysokości 5000 zł (dla samochodów z roku produkcji 2017). Testowany egzemplarz w najbogatszej wersji wyposażenia Executive i z napędem 4x4 kosztuje od 142 100 zł. Podstawowy wariant modelu z benzynowym silnikiem 2.0 to wydatek minimum 96 300 zł. Na CR-V przygotowano także promocyjną ofertę finansowania w ramach usług Honda Finance.