Muszę się Wam do czegoś przyznać. W przeszłości miałem przyjemność bardzo długo jeździć dwoma egzemplarzami Citroena C3 pierwszej generacji. Jeden z nich (1.4 HDi) dzielnie służył mi przez kilka lat i ponad 120 000 km. Drugi (nieśmiertelne benzynowe 1.1) towarzyszył mi doraźnie, ale niemal równie długo. To wyznanie nie jest bez powodu. Wszystko wiąże się z testem dwukolorowego egzemplarza nowego C3, który wytypowano dla mnie. I jak zatem nie porównać najnowszego modelu z protoplastą?

Ocenę designu, czyli stylistyki pozostawiam Wam. Nie zamierzam się zanadto wymądrzać na temat nowej linii stylistycznej Citroena. Może się podobać lub nie. Mi przypadła do gustu: w środku jak i na zewnątrz. Przyglądanie się szczegółom sprawiało mi ogromną przyjemność, gdyż tu i ówdzie znajdowałem rzeczy i rozwiązania znane w Citroenach i Peugeotach od co najmniej kilkunastu lat! Cudów nie ma. Nawet w najnowszych samochodach stosuje się elementy, które znajdziemy bez trudu w pojazdach sprzed 20 lat. To nie jest żart.

Technika sprzed 20 lat

Przykłady? Proszę bardzo. Dźwignia hamulca ręcznego jest jakby żywcem wyjęta z pierwszej generacji C3. Podobnie z tylną półką bagażnika. Charakterystyczna gałka do sterowania lusterkami stosowana była już w Citroenie Xsara. Wskaźniki przypominają rozwiązania z samochodów dostawczych. Nawet dźwignia zmiany biegów pracuje znajomo – tak jakby pod nią ukryto przeklinane przez większość kierowców fatalne linki, które zacierały się już po przebiegu 40 000 km.

Z przodu nie brakuje miejsca. Szkoda że Citroen nie szczędził na twardych plastikach
Z przodu nie brakuje miejsca. Szkoda że Citroen nie szczędził na twardych plastikach

Ale C3 to nie tylko miejsce na starocie. Francuzi postarali się choćby z silnikiem. Po starym i kultowym już czterocylindrowym 1.1 znanym jeszcze z czasów Peugeota 205 czy Citroena Saxo już ani śladu. W jego miejsce jest bojowo nastawiony 1.2 PureTech o oszałamiającej mocy 82 KM. W mieście ciągnie z ochotą, jakby ciągle otrzymywał dodatkową dawkę napoju energetycznego. Bez trudu na pierwszym biegu rozpędzicie się powyżej 30 km/h i nie będzie to w żadnym stopniu wiązało się z rykiem katowanego silnika. Nowy jest bez wątpienia żwawszy od starego ze startu. Przynajmniej w mieście. Gorzej poza miastem. Tam czeka kierowcę prawdziwa i bolesna lekcja pokory, której nie przeżywają użytkownicy starszych wersji.

Trzy cylindry. Do miasta

Trzycylindrowy silnik traci swój wigor już podczas spokojnej jazdy na drogach z ograniczeniem prędkości do 90 km/h. Każde wyprzedzanie to próba cierpliwości. Niewiele pomaga redukcja (5 biegowa skrzynia ma sens do miasta, ale nie w trasie). Budzi co najwyżej nadzieje, że uda się w końcu coś wyprzedzić. Jeszcze gorzej jest na autostradzie. Trzeba po prostu przywyknąć, że spokojnie dojedziemy poza miasto bez obawy o poganianie przez kierowców ciężarówek. Nie zamierzam jednak pastwić się nad silnikiem. Doskonale pamiętam co potrafi mocniejszy wariant w górzystym terenie. Potrafi mile zaskoczyć. Wniosek? 82 KM starczą do miasta. Tylko do miasta. Wówczas można liczyć na średnie zużycie paliwa poniżej 7 l. Poza miastem – powyżej 8l.

Do obsługi C3 łatwo się przyzwyczaić
Do obsługi C3 łatwo się przyzwyczaić

Bez względu jednak na to, gdzie podróżujemy zawieszenie polubicie lub znienawidzicie. Pamiętam jak jeżdżąc pierwszą generacją C3 z zazdrością spoglądałem na ówczesnego Forda Fiestę, w którym udowodniono, że można pogodzić komfort z precyzją prowadzenia. Citroenowi to się niezbyt udało. W nowym C3 dalej starano się zachować miękkość na miarę grubego babcinego tapczanu. Samochód kołysze się jak marynarz po sztormie. Niektórzy stwierdzą: płynie po drodze. I relaksuje. Zasadniczo tak. Lepiej też wybiera nierówności niż stary model. Nowy C3 jest przyjemniejszy, bardziej komfortowy i cichszy. Zawieszenie nie hałasuje już tak jak kiedyś. Ale wciąż nie daje tak pożądanej precyzji prowadzenia. Szkoda.

Miękko. Wciąż miękko. I dobrze

Wrażenie komfortu potęgują fotele. Wciąż przyjemnie miękkie jak przed laty. Wciąż ze skojarzeniami z absurdalnie miękkimi fotelami z CX. I wciąż bez odpowiedniego podparcia bocznego. Jedno przy tym boli: w moim prywatnym egzemplarzu z przyjemnością korzystałem z małych wygodnych podłokietników. W nowym niestety ich zabrakło (tylko za dopłatą w dwóch droższych wersjach – i tylko dla kierowcy).

Wystrój wnętrza może się podobać lub nie. Nam bardzo przypadł do gustu
Wystrój wnętrza może się podobać lub nie. Nam bardzo przypadł do gustu

Pora rozejrzeć się dookoła. Wszędzie dominują twarde plastiki. Choć stare C3 nie było pod tym względem lepsze, to jednak faktura materiałów sprawiała, że łatwiej było o wrażenie przytulności w lepiej wyposażonych odmianach z welurową tapicerką. W nowym jednak korzystne wrażenie sprawia materiałowa wstawka w desce rozdzielczej oraz wspaniałe uchwyty na drzwiach, które znamy już z Cactusa. Niesmak jednak pozostaje, gdyż konkurencja zaczyna hojniej stosować bardziej miękkie materiały.

Świetne multimedia i pomysłowa kamera

Brawo dla Citroena za multimedia. Po latach posuchy i niemal średniowiecznych systemów MyWay wreszcie jest coś porządnego. Choć to żadna nowość w grupie PSA, to jednak powinna podbić serca nabywców C3 (o ile zdecydują się na dopłatę nawet ponad 4000 zł). Multimedialne radio jest kompatybilne z MirrorLink (tylko nowsze telefony – stare Nokie już nie współpracują), Android Auto i CarPlay. Działa całkiem szybko, choć czasem potrafi zaskoczyć. W trakcie testu zdarzało się, że iPhone podłączany kablem USB był rozpoznawany początkowo jako telefon z… Android Auto.

Nowe radio łączy się z internetem. Wprawdzie do udostępnienia sieci trzeba użyć telefonu, ale warto to zrobić, bo wówczas otrzymujemy informacje o cenach paliw, korkach i prognozie pogody. Wszystko podane w bardzo udanej formie na mapie. Niestety nie jest bez wad. Zdarzało się, że Citroen informował o dużych korkach po których nie było ani śladu. Francuzi muszą przy okazji porządnie ochrzanić dostawę map. Według jego danych oficjalna stacja ASO Citroena i Peugeota w Warszawie mieści się po niewłaściwej stronie ulicy. A bądź co bądź to prestiżowe miejsce z którego wszyscy dziennikarze odbierają samochody testowe.

Po podłączeniu internetu na ekranie nawigacji w C3 zobaczymy dane o korkach, ceny paliw oraz prognozę pogody
Po podłączeniu internetu na ekranie nawigacji w C3 zobaczymy dane o korkach, ceny paliw oraz prognozę pogody

Warto wspomnieć o jednym dodatku: kamerze. Łączy się ze smartfonem poprzez Wifi i aplikację My Citroen CAM. Jak działa? Pozostawia trochę do życzenia (podgląd zebranych materiałów, długi czas pobierania plików do pamięci telefonu), ale nagrywa całkiem dobrze. Jeśli w innych samochodach byłyby równie dobre kamery, to importerzy chińskich wideorejestratorów mogą już zwijać swój interes. Na razie mogą jednak spać spokojnie, gdyż dopłata zależnie od wersji wynosi od 1200 zł do 2500 zł.

A ile miejsca jest w środku?

Oczywiście na radiu świat się nie kończy. Ważniejszą informacją dla potencjalnego nabywcy jest coś innego: ilość miejsca w kabinie. Choć nie jestem szczupły i niski, to nie miałem powodów do narzekania. Zwykle fotel odsuwam mocno do tyłu, by zyskać odpowiednią przestrzeń na nogi. Gdy następnie usiadłem z tyłu nie było źle. Bez oporów pokonałbym nawet dłuższą trasę  - choćby i z Warszawy nad morze. Nie musiałbym nawet trzymać bagażu na kolanach, bo za oparciem kanapy jest sporo miejsca: 300 l. Starczy. Naprawdę starczy. Znamienne, że w pierwszej generacji było jednak o 5 l więcej.

Na tylnej miękkiej kanapie siedzi się wygodnie. Miejsca na nogi nie brakuje
Na tylnej miękkiej kanapie siedzi się wygodnie. Miejsca na nogi nie brakuje

Pora na parę słów podsumowania. C3 w wersji 82 KM to niemal idealny pojazd do miasta. Wygodny, całkiem solidnie zmontowany i przyjemnie miękki. Choć nie zapewni zbyt dużej pewności lubiącym co chwila gwałtownie zmieniać pasy ruchu to i tak komfortowo dowiezie do celu. I przy okazji zapewni jeszcze jedno. Z nowym C3 trudno będzie pozostać anonimowym na ulicy. Będą się za nim oglądać. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Ale czy będą go często widywać? Ceny od 41 900 zł, czyli całkiem nieźle.

Dane techniczne

Pojemność skokowa i rodzaj silnika 1199cm3, R3, benzyna
Moc 82 KM przy 5750 obr./min
Moment obrotowy 118 Nm przy 2750 obr./min
Skrzynia biegów i napęd 5-biegowa manualna
Prędkość maksymalna 173 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 12,8 s
Średnie zużycie paliwa 4,7 l/100 km
Cena 41 900 zł