DS - dwie litery, które w motoryzacji są synonimem legendy, a w historii Citroena to niemal świętość. Teraz przeżywają swoją drugą młodość za sprawą rodziny modeli o tej samej nazwie. W zeszłym roku pojawił się nieduży DS3, który w ciągu roku znalazł 90 tys. nowych nabywców, a teraz czas na większy model DS4.

Sięgając po legendę Citroen zaryzykował, ale przecież właśnie z takich niekonwencjonalnych pomysłów marka jest znana od lat. No, może z małymi przerwami, kiedy na rynku pojawiały się dość nijakie ZX-y, Saxo czy Xsary. Ale już w Xantii mogliśmy znaleźć hydropneumatyczne zawieszenie, co było ewenementem w tej klasie aut. Teraz Francuzi zatęsknili za zaskakiwaniem i tak powstały DS3 i DS4, a niebawem także DS5, pokazany już na targach w Szanghaju.

Na żywo Citroena DS4 widziałem po raz pierwszy na targach w Genewie i muszę powiedzieć, że przykuł mój wzrok. Zaskoczyła mi się nietypowa konstrukcja tylnych drzwi oraz masywne przetłoczenia karoserii i nieco podniesione nadwozie. Teraz natomiast mogłem sprawdzić nowość Citroena w praktyce, podczas jazd testowych na drogach Katalonii.

Podczas oficjalnej prezentacji konstruktorzy tego modelu zdradzili, że w ich założeniach ma on łączyć w sobie najlepsze cechy samochodów coupe - stąd ukryta klamka i wąskie tylne drzwi, sedan - duży bagażnik oraz crossover - podwyższone nadwozie i wysoka pozycja za kierownicą. Daje to wszystko nietypowy i oryginalny rezultat. Efektem jest zwycięstwo w jednym z internetowych plebiscytów na najpiękniejszy samochód roku.

Jeśli już mówimy o nietypowych rozwiązaniach, to jednym z takich jest wspomniana budowa tylnych drzwi. Widać, że styliści wykorzystali moment nieuwagi odpowiednich osób i zaprojektowali je po swojemu, czyli tak niepraktycznie, jak się tylko da. Klamka umieszczona została na wysokości szyby - to pomysł znany na rynku - a chromowana ramka w kształcie trójkąta otwiera się razem z drzwiami, tworząc wystający szpic. To powoduje, że przy próbie wejścia na tylne fotele musimy się przy otwieraniu drzwi cofnąć bardziej, niż w zwykłych autach. Do tego otwór drzwi jest wąski i na wygodną skądinąd kanapę trzeba się dosłownie wcisnąć. A jeśli w czasie jazdy ktoś z siedzących z tyłu pasażerów chciałby wpuścić trochę świeżego powietrza z zewnątrz, może o tym zapomnieć. Na próżno bowiem szukać korbki czy przycisku. Tylnych okien po prostu się nie otwiera. Pocieszeniem jest seryjna automatyczna klimatyzacja o dużej wydajności, która pozwala zapomnieć o tej nietypowej niedogodności. Ma ona trzypoziomowy tryb AUTO oraz dodatkową funkcję REST, która przydaje się przy krótkich postojach. Po jej włączeniu wnętrze jest przez kilka minut wentylowane, nawet przy unieruchomionym silniku.

Citroen DS4 ma 4,27 metra długości, co na klasę kompakt jest wynikiem poniżej średniej. Czuć to na wspomnianej tylnej kanapie, gdzie miejsca na nogi nie ma za wiele. Lepiej za to wypada bagażnik o pojemności sięgającej 370 litrów. Z przodu z kolei siedzi się bardzo wygodnie, a miejsca tu pod dostatkiem. Fotele mają trzystopniowe podgrzewanie, elektryczną regulację podparcia lędźwi oraz funkcję masażu. Na miejscu kierowcy siedzi się wysoko, jak w crossoverze, a widoczność jest naprawdę dobra.

W DS4 Citroen użył rozwiązania znanego choćby z C3, w postaci panoramicznej przedniej szyby, która daje szerokie pole widzenia. Deska rozdzielcza jest uporządkowana i czytelna, a przyciski rozmieszczone są w wygodny sposób. Jedynie kierownica jest mocno przeładowana klawiszami regulacji systemu audio, tempomatu i innych urządzeń, co wymaga przyzwyczajenia. We wnętrzu nie brakuje ciekawych rozwiązań, a jednym z nich jest możliwość dostosowania koloru podświetlenia zegarów i wyboru brzmienia dźwięków ostrzeżeń i kierunkowskazów. Personalizacja wnętrza odpowiednio do gustu kierowcy to mocna strona tego modelu. Producent oferuje szeroki wybór kolorów i wzorów tapicerki, włącznie z opcją skórzanego pokrycia całej deski rozdzielczej.

Jak przystało na samochód aspirujący do segmentu premium, w Citroenie DS4 znajdziemy... gniazdko 230 V w środkowej konsoli. Można za jego pomocą podładować telefon czy laptopa, a nawet ogolić się przed ważnym spotkaniem. Nad bezpieczeństwem czuwają natomiast dwa przyciski w podsufitce. Czerwony z napisem SOS służy do wezwania pomocy. System ten został w zeszłym roku nagrodzony przez organizację Euro NCAP. Po naciśnięciu wykonywane jest połączenie z centrum ratunkowym, auto jest lokalizowane, a rozmowa odbywa się w języku państwa, w jakim zarejestrowany jest samochód. System ratunkowy uruchamia się samoczynnie w razie wypadku. Drugi przycisk z logo Citroena służy natomiast do wezwania pomocy w razie awarii lub unieruchomienia samochodu.

Bezpieczeństwo to ważny dla Citroena temat. Jak pokazał najnowszy test zderzeniowy przeprowadzony przez Euro NCAP, DS4 otrzymał pięć gwiazdek, prezentując wysoki poziom ochrony pasażerów. Producent wyposażył DS4 w tempomat z możliwością ustawienia limitu dozwolonej prędkości i funkcją pamięci pięciu ustawień. W czasie nocnej jazdy po krętych drogach samochód wykorzystuje halogeny do statycznego doświetlania zakrętów lub opcjonalnie ksenonowe reflektory z aktywnym doświetlaniem łuków drogi. Poza tym na pokładzie mamy do dyspozycji czujniki obecności pojazdów w martwym polu lusterek, ostrzeżenie przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu czy system monitorowania ciśnienia w oponach. Podczas parkowania w ocenie ilości miejsca pomoże asystent parkowania, który podpowie, czy w daną lukę wjedziemy bez problemu, czy też lepiej poszukać innego miejsca.

Czas przejść do jazdy. Citroen DS4 zbudowany jest na płycie modelu C4, choć wspólnych części oba modele mają bardzo niewiele. Podniesione nadwozie może rodzić obawy o zachowanie samochodu w zakrętach, ale tu czeka kolejne pozytywne zaskoczenie. Inżynierowie Citroena zmodyfikowali ustawienie zawieszenia, które jest o 10 proc. twardsze niż w C4, a przy tym świetnie wybiera nierówności drogi. Muszę powiedzieć, że DS4 w szybkich zakrętach zachowuje się bardzo neutralnie i przewidywalnie, a układ kierowniczy działa precyzyjnie. Niewprawnym kierowcom z pomocą przyjdzie asystent ruszania pod górę "hill assist", a w trudnych sytuacjach zadziała inteligentna kontrola trakcji, która nie obcina momentu obrotowego, ale szuka lepszej przyczepności i tam przekazuje więcej napędu.

Godny polecenia jest topowy silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra, opracowany wspólnie z BMW. Dzięki turbodoładowaniu osiąga on maksymalną moc 200 KM i aż 270 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Pozwala to na sportową niemal jazdę i spokój przy wyprzedzaniu. Trzeba przy tym dodać, że przy mocniejszym wciskaniu gazu w kabinie jest głośno, choć akurat brzmienie tej wersji silnikowej cieszy ucho. To za sprawą specjalnej membrany generującej bardziej rasowy dźwięk, którą stosuje coraz więcej producentów. Nie jest to oczywiście odgłos godny choćby motoru V6, ale pamiętajmy, że to nieduży silnik o czterech cylindrach.

Zobacz, jak Citroen DS4 wypadł w teście zderzeniowym:

Drugą testowaną przeze mnie wersją był najmocniejszy w ofercie diesel o mocy 163 KM. Ten silnik nie zrobił na mnie tak dobrego wrażenia jak 200-konna benzyna, choć obiektywnie trudno mu coś zarzucić. Ma wystarczające parametry, by móc pozwolić sobie na dynamiczną jazdę i wyprzedzenie sznura tirów, choć turbosprężarka działa zbyt głośno, charcząc przy każdym wciśnięciu gazu.

Moje odczucia po pierwszej jeździe nowym Citroenem DS4 są pozytywne i według mnie samochód ma szansę na rynkowy sukces. Potwierdza to fakt, że w ciągu pierwszej doby przyjmowania zamówień znalazło się 500 chętnych. Celem jest sprzedaż 40 tys. aut w 2012 roku. Sukces jest tym bardziej prawdopodobny, że jak się dowiedziałem, na polskim rynku ceny auta będą się rozpoczynać od poziomu nieco ponad 70 tys. złotych. A to, jak na klasę kompakt i auto wyróżniające się z tłumu, stosunkowo niedużo. DS4 rywalizować więc będzie m.in. z Alfą Romeo Giulietta czy Lancią Delta, które również aspirują do bycia "premium", a kosztują podobnie. Pełną specyfikację i cenniki dla naszego kraju poznamy już niebawem.

Citroen DS4 pokazuje, że francuski producent nie zapomniał jak się buduje niezwyczajne auta. DS4 to udany samochód, który swoim wyglądem wyróżnia się z tłumu "zwykłych" kompaktów, choć nie jest tak awangardowy, jak Citroeny sprzed lat. Ale to też po części wina trendów, jakie rządzą dzisiejszą motoryzacją i wszechobecnego cięcia kosztów. Samochód ładnie wygląda, dobrze jeździ i daje kierowcy uczucie prowadzenia czegoś więcej, niż auta klasy kompakt.

Na plus:

- ładny wygląd nadwozia i przyjemne wnętrze

- świetne zestrojone zawieszenie

- duży bagażnik

- dobry silnik benzynowy 1,6 200 KM

Na minus:

- brak możliwości otwierania tylnych okien

- ciasny otwór tylnych drzwi utrudniający wsiadanie

- kierownica przeładowana przyciskami

- mało miejsca na tylnej kanapie