Co ciekawe, nieliczne już na rynku diesle nie są wcale wyraźnie oszczędniejsze od benzyniaków — przynajmniej nie przy spokojnej jeździe. Z drugiej strony koszty napraw, trwałość czy niezawodność też się w ostatnich czasach wyrównały, bo nowe benzyniaki też mają zwykle doładowanie, wtrysk bezpośredni, dwumasowe koła zamachowe i filtry cząstek stałych. Niektóre z nich pozwalają przynajmniej zaoszczędzić (i to sporo) na stacji benzynowej. Które samochody to dziś mistrzowie spalania?
Dane w tabelach dotyczące zużycia paliwa, przyspieszenia, zasięgu, drogi hamowania, masy własnej i ładowności to dane testowe z naszych pomiarów. Rozbieżności między tymi danymi a deklaracjami producentów bywają znaczące.
1. miejsce: Renault Clio Full Hybrid 160
Zużycie paliwa w teście: 5,2 l/ 100 km
Renault Clio z hybrydą pod maskąAuto Bild
Poręczne francuskie auto z pełną hybrydą o mocy aż 158 KM, oferuje świetny kompromis między dynamiką jazdy a wydajnością. W testowanej tutaj wersji wyposażenia Esprit Alpine znajdziemy 18-calowe felgi, dzięki którym Clio prowadzi się zwinnie i poręcznie, choć układ kierowniczy mógłby dawać nieco więcej wyczucia drogi.
Oczywiście, w dzisiejszych czasach 8,6 sekundy do setki i prędkość maksymalna 180 km na godz. nie robią już wielkiego wrażenia, ale pozwalają więcej niż tylko spokojne nadążać za ruchem.
Wnętrze Clio w aktualnym stylu Renault.Auto Bild
Można krytykować to auto za ograniczoną ilość miejsca z tyłu oraz niezbyt pojemny bagażnik, a także dość sztywne zawieszenie.
Z mocną hybrydą pod maską Clio jest niezwykle oszczędne.Auto Bild
Za to spalanie może uspokoić kierowcę. W teście Clio zadowolił się 5,2 litra na 100 kilometrów, a osoby z talentem do oszczędnej jazdy mogą uzyskać nawet wynik zaczynający się od trójki — i mimo niewielkiego, 39-litrowego baku przejechać bez tankowania ponad 1000 kilometrów.
PODSUMOWANIE: Niskie zużycie paliwa sprawia, że piękne Clio staje się jeszcze bardziej atrakcyjne.
- Renault Clio
- Moc systemowa: 116 kW (158 KM)
- 0-100 km na godz.: 8,6 s
- Pojemność zbiornika paliwa: 39 l
- Zużycie paliwa: 5,2 l/100 km
- Zasięg: 750 km
- Droga hamowania ze 100 km na godz.: 35,1 m
- Masa własna/ładowność* 1316/454 kg
- D/S/W: 4116/1768/1451 mm
- Cena: od 106 900 zł
1. miejsce: BMW 220d Gran Coupé
Zużycie paliwa w teście: 5,2 l/ 100 km
BMW 220d Gran CoupéAuto Bild
No i już na początku mamy niespodziewany remis: stosunkowo małe, miejskie Renault pali dokładnie tyle samo co wyrośnięte BMW. Wprawdzie olej napędowy jest obecnie wyjątkowo drogi, ale mimo to jazda dieslem może się opłacać — zwłaszcza w tak oszczędnym samochodzie, jak BMW 220d Gran Coupé. Dwulitrowy, czterocylindrowy silnik o mocy 163 KM rozpędza to auto do setki w 7,6 sekundy, a maksymalna prędkość to 226 km na godz. — w sam raz na niemieckie autostrady. W teście zużycie paliwa wyniosło jednak zaledwie 5,2 l/100 km. Przekłada się to na zasięg 942 kilometrów — na takim dystansie samochody elektryczne muszą zwykle ładować się dwa lub trzy razy.
BMW 220d Gran CoupéAuto Bild
Także prowadzenie tej nietypowej limuzyny potrafi poprawić humor, bo jak przystało na BMW, auto jest poręczne i daje sporo frajdy z jazdy. Trzeba tylko dodać, że zawieszenie dobitnie informuje o nierównościach. Mniej powodów do radości mają pasażerowie tylnej kanapy, którzy nie powinni być zbyt wysocy. Amatorzy wożenia większych ładunków też nie będą zadowoleni, pod niewielką klapą bagażnika przestrzeń jest mocno ograniczona. No i żeby oszczędzać paliwo, trzeba najpierw swoje wydać.
PODSUMOWANIE: To nie jest okazja cenowa ani samochód na każdą okazję, ale aktywna, a zarazem oszczędna propozycja od BMW . Udane połączenie!
BMW 220d GC
- Moc: 120 kW (163 KM)
- 0-100 km na godz.: 7,6 s
- Pojemność zbiornika paliwa: 49 l
- Zużycie paliwa: 5,2 l ON/100 km
- Zasięg: 942 km
- Droga hamowania ze 100 km na godz.: 32,9 m
- Masa własna/Ładowność: 1568/517 kg
- D/S/W: 4546/1800/1445 mm
- Cena: od 185 000 zł
3. miejsce: BMW 118d
Zużycie paliwa w teście: 5,4 l/ 100 km
BMW 118dAuto Bild
BMW Serii 1 nie można nazwać autem o wyjątkowo przestronnym wnętrzu, ale przynajmniej ładowność wynosząca aż 536 kg jest przyzwoita — niejeden SUV ma do zaoferowania mniej. Komfort i obsługa pozostawiają jednak pewien niedosyt.
BMW 118dAuto Bild
Z drugiej strony model 118d prowadzi się pewnie i bezpiecznie, a silnik Diesla zapewnia wystarczająco dużo mocy i niezłą dynamikę. Największą zaletą jest jednak mały apetyt na paliwo — 118d zużywa zaledwie 5,4 l/100 km. Nie jest to może rekordowy wynik, ale pozwala na przejechanie aż 905 kilometrów na jednym baku.
BMW 118dAuto Bild
PODSUMOWANIE: Kompaktowy model z Bawarii przyciąga przede wszystkim swoim charakterem, a nie praktycznością. Największy atut: wyjątkowa oszczędność przy dystrybutorze.
BMW 118d
- Moc: 110 kW (150 KM)
- 0-100 km na godz.: 8,4 s
- Pojemność zbiornika paliwa: 49 l
- Zużycie paliwa: 5,4 l ON/100 km
- Zasięg: 905 km
- Droga hamowania ze 100 km na godz.: 35,2 m
- Masa własna/ładowność:1514/536 kg
- D/S/W: 4361/1800/1459 mm
- Cena: od 160 000 zł
4. miejsce: Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid
Zużycie paliwa w teście: 5,5 l/ 100 km
Toyota Yaris CrossAuto Bild
Yaris Cross łączy w sobie wiele typowych zalet Toyoty. Nie jest przesadnie duży — przy długości 4,18 metra i masie własnej 1277 kilogramów pozostaje zwinny w miejskiej dżungli. Do tego pasuje raczej dzielny niż porywczy układ napędowy, który składa się z wolnossącego, trzycylindrowego silnika 1.5 (92 KM) oraz silnika elektrycznego (84 KM), co razem daje wystarczające 130 KM mocy systemowej. W trybie elektrycznym można przejechać bardzo krótkie odcinki, ale przy ruszaniu zazwyczaj włącza się silnik spalinowy.
Toyota Yaris CrossAuto Bild
Przyspieszenie do setki w dziesięć sekund i maksymalna prędkość 170 km na godz. nie robią wielkiego wrażenia, ale pomagają uzyskać zużycie paliwa na poziomie 5,5 litra. Takim wynikiem Yaris Cross, mimo niewielkiego 36-litrowego baku, potrafi pokonać aż 650 kilometrów bez tankowania. Toyota nie lubi szybkiej jazdy — hałas i przeciętna skuteczność hamulców sprzyjają spokojnej jeździe. Wtedy pełna hybryda pokazuje swoje atuty, zadowalając się w mieście 3,6 l benzyny na 100 km.
PODSUMOWANIE: sprawdzona technika i naprawdę niskie spalanie przy spokojnej jeździe.
Toyota Yaris Cross
- Moc systemowa: 96 kW (130 KM)
- 0-100 km na godz.: 10,0 s
- Pojemność baku: 36 l
- Zużycie paliwa: 5,5 l /100 km
- Zasięg: 650 km
- Droga hamowania ze 100 km na godz.: 37,8 m
- Masa własna/ładowność: 1277/413 kg
- D/S/W: 4180/1765/1595 mm
- Cena: od 113 200 zł
5. miejsce: Ford Puma 1.0 Hybrid
Zużycie paliwa w teście: 5,7 l/ 100 km
Ford Puma 1.0 EcoBoostAuto Bild
Litrowy trzycylindrowiec nie ma wcale lekko z Pumą. Choć ten mały crossover (długość 4,23 m) przy masie około 1,3 tony nie jest przesadnie ciężki, to 125 KM uzyskiwanych z miękkiej hybrydy z doładowaniem potrzebuje aż 10,6 sekundy, by rozpędzić auto do setki.
Ford Puma 1.0 EcoBoostAuto Bild
W zamian jednak zużycie paliwa utrzymuje się na rozsądnym poziomie 5,7 litra, a zasięg 735 kilometrów jest całkowicie w porządku. W zakrętach sztywno zestrojona Puma potrafi sprawić frajdę. Jednak ciasne tylne siedzenia szybko ograniczają wygodę podróży dzieciom.
PODSUMOWANIE: Silnik nie dorównuje pod względem dynamiki możliwościom podwozia, ale przynajmniej jest oszczędny.
Ford Puma
- Moc systemowa: 92 kW (125 KM)
- 0-100 km na godz.: 10,6 s
- Pojemność baku: 42 l
- Zużycie paliwa: 5,7 l/100 km
- Zasięg: 735 km
- Droga hamowania ze 100 km na godz.: 34,4 m
- Masa własna/ładowność: 1303/482 kg
- D/S/W: 4226/1805/1550 mm
- Cena: od 87 500 zł
5. miejsce: Toyota C-HR 1.8 Hybrid
Zużycie paliwa w teście: 5,7 l/ 100 km
Toyota C-HR 1.8Auto Bild
I znów remis — tym razem wśród crossoverów z napędem hybrydowym. Ale wbrew pozorom, pod względem rozwiązań technicznych auta te bardzo się różnią. Toyota, pionier hybryd, również w modnie zaprojektowanym C-HR oferuje solidną technikę, bez śladów wychodzącego już dziś z mody downsizingu, za to z solidną pojemnością (Ford też ma w ofercie 2,5-litrową hybrydę). Napęd Toyoty działa niespektakularnie, znany też jest z ponadprzeciętnej trwałości i solidności, a przy okazji cechuje się niewielkim apetytem na paliwo. To widać zwłaszcza wtedy, gdy C-HR jest prowadzony spokojnie i bez sportowych zapędów. Wtedy spalanie można zredukować do 3,8 litra, co daje zasięg aż 1131 kilometrów. Jeżdżąc normalnie i nie tylko po mieście, spalimy tym autem oczywiście odpowiednio więcej.
Toyota C-HR 1.8Auto Bild
Drodzy miłośnicy Toyot, nie musicie przysyłać nam swoich raportów spalania, doskonale wiemy, do czego to auto jest zdolne — ale nie na naszej trasie testowej, i nie przy takich samych założeniach jak w przypadku pozostałych aut. Ze względu na linię nadwozia w stylu coupé tylna część wnętrza oferuje niewiele miejsca nad głową, a pojemność bagażnika (447-1155 l) również jest przeciętna. Przeszkadzają też: wysoki, 17-centymetrowy próg załadunku i spora różnica poziomów przestrzeni bagażowej po złożeniu oparć tylnej kanapy.
Podsumowanie: auto ma swoje wady, ale może się podobać, a co najważniejsze, jest oszczędne — jeśli kierowca tego chce.
Toyota C_HR 1.8 Hybrid
- Moc systemowa: 103 kW (140 KM)
- 0-100 km na godz.: 10,4 s
- Pojemność baku: 43 l
- Zużycie paliwa: 5,7 l /100 km
- Zasięg: 754 km
- Droga hamowania ze 100 km na godz.: 37,2 m
- Masa własna/ładowność: 1435/495 kg
- D/S/W: 4362/1832/1558 mm
- Cena: od 138 800 zł
7. miejsce: VW Golf 1.5 eTSI
Zużycie paliwa w teście: 5,8 l/ 100 km
VW Golf8 eTsiAuto Bild
Mimo nieustającej mody na SUV-y i rosnącej popularności aut elektrycznych, VW Golf należy do europejskich bestsellerów. I to nie bez powodu. Kompakt ma rozmiary nadal wygodne w mieście, a jednocześnie świetnie nadaje się do codziennych zadań. Aktualna generacja Golfa prowadzi się wzorowo, pewnie i jeździ bardzo komfortowo. Pod względem jakości wykonania i ergonomii obsługi Golf także nie daje powodów do narzekań.
VW Golf8 eTsiAuto Bild
Również napęd nie rozczarowuje — silnik 1.5 eTSI oferuje dynamiczne 150 KM, wystarczające w każdej sytuacji, a tylko przy wysokich obrotach silnik staje się nieco głośny. W teście, dzięki odłączaniu cylindrów i technologii mild hybrid, zużycie paliwa wyniosło 5,8 l/100 km. Osoby jeżdżące wyjątkowo oszczędnie mogą osiągnąć wyniki nawet poniżej 5 l/100 km, co pozwala wydłużyć zasięg z testowych 852 km do nawet 1000 km.
VW Golf8 eTSIAuto Bild
Pozytywne wrażenia uzupełniają precyzyjny układ kierowniczy, szybka dwusprzęgłowa skrzynia i skuteczne hamulce.
Podsumowanie: Są większe, bardziej dynamiczne czy komfortowe auta, ale rzadko które jest tak zrównoważone i wszechstronne, jak Volkswagen Golf.
- Moc systemowa: 110 kW (150 KM)
- 0-100 km na godz.: 8,2 s
- Pojemność baku: 50 l
- Zużycie paliwa: 5,8 l /100 km
- Zasięg: 862 km
- Droga hamowania ze 100 km na godz.: 34,1 m
- Masa własna/ładowność: 1370/490 kg
- D/S/W: 4282/1789/1483 mm
- Cena: od 134 490 zł
7. miejsce: Audi A3 2.0 TDI
Zużycie paliwa w teście: 5,8 l/ 100 km
Audi A3Auto Bild
I znów mamy remis, chociaż przynajmniej po części można go wytłumaczyć rodzinnym pokrewieństwem. Ale nie do końca. Audi A3 Sportback to tu elegancko wykończony brat Golfa z poprzedniego opisu. Ale nie brat bliźniak: ta sama płyta podłogowa (MQB evo), podobna cena (niespełna 40 000 euro), również 150 KM — w tym przypadku jednak z czterocylindrowego diesla o pojemności dwóch litrów. Mimo tego silnik pracuje cicho nie tylko w trasie, ale także przy wyższych obrotach, a osiągi są bardzo dobre — zwłaszcza dzięki 360 Nm momentu obrotowego, które są dostępne już od niskich obrotów.
Audi A3Auto Bild
Fakt, że diesel zużywa w teście 5,8 litra, czyli nie mniej niż benzynowy Golf, nie jest wadą TDI, ale w dzisiejszych czasach wyraźnie przemawia na korzyść benzynowej odmiany eTSI. Przestronność i komfort jazdy nieco gorsze niż w przypadku Golfa, ale i tak na niezłym, jak na klasę kompaktów poziomie. Z tyłu cztery dorosłe osoby mogą podróżować nieco ściśnięte, ale sztywno zestrojone zawieszenie jest jednocześnie komfortowe i pozwala na dynamiczną jazdę.
Podsumowanie: Choć diesel nie ma dziś najlepszej prasy, a ceny paliw nie zachęcają, A3 TDI to auto zrównoważone, dopracowane i oszczędne.
Audi A3 2.0 TDI
- Moc systemowa: 110 kW (150 KM)
- 0-100 km na godz.: 8,6 s
- Pojemność baku: 50 l
- Zużycie paliwa: 5,8 l ON/100 km
- Zasięg: 862 km
- Droga hamowania ze 100 km na godz. 35,2 m
- Masa własna/ładowność: 1472/488 kg
- D/S/W: 4353/1816/144 mm
- Cena od: 140 400 zł
9. miejsce: Opel Grandland 1.2 Hybrid
Zużycie paliwa w teście: 5,9 l/ 100 km
Opel Grandland HybridAuto Bild
Kompaktowy SUV, który przy długości 4,65 metra jest tylko nieco krótszy od Audi Q5 (4,72 m), ale musi zadowolić się trzycylindrowym silnikiem o mocy 145 KM. Takie auto naprawdę istnieje — to Opel Grandland 1.2 Hybrid — i sprawdza się lepiej, niż mogłyby sugerować suche liczby. Dzięki kanciastemu nadwoziu w środku jest zaskakująco dużo miejsca dla pasażerów i bagażu. Cztery dorosłe osoby podróżują wygodnie, a bagażnik o pojemności od 550 do 1645 litrów wystarcza dla większości codziennych potrzeb rodziny.
Oczywiście, przy masie sięgającej 1,6 tony dynamika nie zachwyca, a do dynamicznej jazdy po zakrętach Grandland nadaje się tylko warunkowo. W zamian jest jednak łaskawy dla portfela — spalanie na poziomie 5,9 l/100 km, a dzięki 55-litrowemu bakowi przerwy na stacjach są rzadkie (zasięg 932 km). Przy spokojnej jeździe można zejść poniżej pięciu litrów i przejechać ponad 1000 km bez tankowania.
Podsumowanie: Przestronny Grandland nie jest ideałem, ale oferuje przystępną mobilność dla rodzin lub czterech dorosłych.
Opel Grandland
- Moc systemowa: 107 kW (145 KM)
- 0-100 km na godz.: 10,2 s
- Pojemność baku: 55 l
- Zużycie paliwa: 5,9 l/100 km
- Zasięg: 932 km
- Droga hamowania ze 100 km na godz.: 34,8 m
- Masa własna/ładowność: 1629/491 kg
- D/S/W: 4650/1905/1667 mm
- Cena: 130 900 zł
10. miejsce: Peugeot 208 Hybrid 110
Zużycie paliwa w teście: 6,0 l/100 km
Peugeot 208 Hybrid 110Auto Bild
Mały lew z trzycylindrowym silnikiem pod maską pozostawia mieszane wrażenia. Bezpośredni układ kierowniczy i wsparcie 48-woltowego rozrusznika-generatora sprawiają, że początkowo wydaje się zwinny i sportowy, jednak w rzeczywistości często bywa też nieco ospały.
Peugeot 208 Hybrid 110Auto Bild
Czy to przyspieszanie przy wyprzedzaniu, czy choćby uruchamianie silnika — wszystko odbywa się z lekkim opóźnieniem. Ale przynajmniej nie jest paliwożerny — zużycie benzyny to ok. sześciu litrów na 100 km.
Podsumowanie: 208 to sympatyczny, pełen uroku maluch. Wersja GT sugeruje dynamikę, której nie może zaoferować, ale przynajmniej jest oszczędny.
Peugeot 208 1.2 (110 Hybrid)
- Moc systemowa: 81 kW (110 KM)
- 0-100 km na godz.: 10,0 s
- Pojemność baku: 44 l
- Zużycie paliwa: 6,0 l/100 km
- Zasięg: 733 km
- Droga hamowania ze 100 km na godz.: 35,0 m
- Masa własna/ładowność:1270/420 kg
- D/S/W: 4055/1745/1430 mm
- Cena: od 92 840 zł
10. miejsce: Mazda 3 Skyactiv G 140
Zużycie paliwa w teście: 6,0 l/100 km
Mazda 3 eSkyactivAuto Bild
Mazda 3 rzeczywiście sprawia wrażenie, jakby była nieco z innej epoki — ale robi to w sympatyczny sposób. Jej stylistyka jest prostsza niż obecnie modne projekty, obsługa bardziej analogowa, a napęd — bardziej klasyczny. Wolnossący silnik benzynowy 2,5 o mocy 140 KM zachowuje się płynnie i chętnie reaguje na gaz, choć długie przełożenia skrzyni biegów ograniczają jego temperament. Ale dzięki odłączaniu cylindrów i miękkiej hybrydzie, Mazda 3 osiąga rozsądne realne zużycie paliwa na poziomie 6,0 l/100 km.
Mazda 3 eSkyactivAuto Bild
Podsumowanie: Urokliwy i nieco ekscentryczny kompakt. Bez kosztownego wykończenia Takumi można go mieć w dobrej cenie.
Mazda 3 Syaktiv G140
- Moc systemowa: 103 kW (140 KM)
- 0-100 km na godz.: 8,3 s
- Pojemność baku: 51 l
- Zużycie paliwa: 6,0 l /100 km
- Zasięg: 850 km
- Droga hamowania ze 100 km na godz.: 34,1 m
- Masa własna/Ładowność: 1407/497 kg
- D/S/W: 4460/1795/1440 mm
- Cena: od 120 200 zł
10. miejsce: Skoda Superb 2.0 TDI
Zużycie paliwa w teście: 6,0 l/100 km
Skoda Superb 2.0 TDIAuto Bild
Duży czeski liftback przekonuje na całej linii. Dwulitrowy diesel pracuje mocno i bardzo kulturalnie, a dzięki napędowi na cztery koła jego moc (193 KM) jest skutecznie przekazywana na asfalt.
Mimo tego auto w naszym teście zużywało 6,0 l/100 km. Przestrzeń w kabinie jest imponująca, komfort jazdy wysoki, bezpieczeństwo bez zarzutu, a wyposażenie bardzo bogate. To zasługa także luksusowego pakietu Laurin & Klement, który jest atrakcyjny, ale też kosztowny — trzeba za niego dopłacić 10 770 euro, podczas gdy podstawowa wersja Superb 2.0 TDI 4x4 kosztuje od 49 100 euro.
Podsumowanie: Niezwykle wszechstronne auto z tej Skody Superb 2.0 TDI 4x4. A w bazowej wersji nawet rozsądnie wycenione.
Skoda Superb 2.0 TDI
- Moc: 142 kW (193 KM)
- 0-100 km na godz.: 7,5 s
- Pojemność baku: 66 l
- Zużycie paliwa: 6,0 l ON/100 km
- Zasięg: 1100 km
- Droga hamowania ze 100 km na godz.: 34,0 m
- Masa własna/Ładowność: 1786/504 kg
- D/S/W: 4912/1849/1496 mm
- Cena: od 187 900 zł
10. miejsce: VW Passat 2.0 TDI
Zużycie paliwa w teście: 6,0 l/100 km
VW PassatAuto Bild
Imponująco prezentuje się także VW Passat z takim samym napędem jak wspomniana wcześniej Skoda Superb. Kombi o długości 4,92 metra zachwyca świetnym dieslem i ogromną ilością miejsca dla pasażerów i bagażu (bagażnik 690–1920 l), a jednocześnie zużywa tylko 6,0 l/100 km. Z 66-litrowym bakiem daje to zasięg 1100 kilometrów. I to przy przyjemnej jeździe.
VW PassatAuto Bild
Dopiero przy dużym obciążeniu 193-konna jednostka 2.0 TDI potrafi nieco burczeć, lecz poza tym jest wyjątkowo dyskretnym towarzyszem podróży — a gdy trzeba, rozpędzi auto nawet do 232 km na godz.. Komfort na trasie (dzięki adaptacyjnemu zawieszeniu) i prowadzenie (napęd na cztery koła!) są bez zarzutu. Pod względem bezpieczeństwa Passat także nie ma sobie nic do zarzucenia. Systemy asystujące są liczne i sprawdzają się w praktyce, a hamulce są skuteczne (33,9 metra ze 100 km na godz.).
Podsumowanie: Przestronny, komfortowy, pewny siebie i oszczędny — w Passacie przeszkadza tylko wysoka cena.
PASSAT 2.0 TDI
- Moc: 142 kW (193 KM)
- 0-100 km na godz.: 7,6 s
- Pojemność baku: 66 l
- Zużycie paliwa: 6,0 l ON/100 km
- Zasięg: 1100 km
- Droga hamowania ze 100 km na godz.: 33,9 m
- Masa własna/Ładowność: 1779/541 kg
- D/S/W: 4917/1849/1521 mm
- Cena: od 234 900 zł