Od 1 marca do odwołania będą obowiązywać bezpłatne przejazdy AmberOne Autostradą A1 dla osób ewakuujących się z terenów objętych wojną w Ukrainie. Spółki GTC i Intertoll Polska postanowiły pokryć koszty przejazdów dla pojazdów osobowych poruszających się na ukraińskich tablicach rejestracyjnych, poinformowano w wydanym komunikacie.

Autostrada A1 bez opłat – jakie zasady?

Żeby skorzystać z darmowego przejazdu, nie trzeba niczego zgłaszać ani poddawać się specjalnej procedurze. Należy standardowo pobrać bilet na bramce wjazdowej na autostradę i potem wręczyć go inkasentowi podczas zjazdu. Ten podniesie szlaban bez pobierania opłaty, jeśli rozpozna ukraińskie tablice rejestracyjne pojazdu lub kierowca poinformuje go o tym fakcie. Zarządca drogi ufa, że nie będzie to wykorzystywane przez obywateli Ukrainy podróżujących Autostradą A1 w innych celach, gdyż środki przeznaczone na pomoc są ograniczone.

Zwolnienia z opłat dla uchodźców z Ukrainy wprowadzono także na płatnych odcinkach autostrad A2 i A4. Z kolei firmy ubezpieczeniowe wydają darmowe graniczne ubezpieczenie OC dla zmotoryzowanych obywateli Ukrainy.