• Już teraz kierowcy jadący budowanym fragmentem autostrady A1 na odcinku niemal 60 km mogą korzystać z dwóch jezdni, na których wyznaczono po trzy pasy ruchu
  • Z docelowego układu, tj. dwóch jezdni po trzy pasy ruchu, na całym budowanym fragmencie autostrady A1 kierowcy powinni skorzystać w połowie 2022 r.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami jeszcze przed końcem 2021 r. kierowcy poruszający się budowaną autostradą A1 zyskali kolejne odcinki, na których wprowadzono docelowy układ. Jak przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) dzisiaj, tj. 30 grudnia br., udostępniono kolejne odcinki A1 między Tuszynem (woj. łódzkie) i początkiem obwodnicy Częstochowy (woj. śląskie).

GDDKiA oddaje do ruchu kolejne odcinki autostrady A1 Foto: GDDKiA
GDDKiA oddaje do ruchu kolejne odcinki autostrady A1

Dwie jezdnie z trzema pasami ruchu na każdej z nich

W efekcie na blisko 60 kilometrach autostrady kierowcy mają do dyspozycji dwie jezdnie (jedna prowadząca od Katowic i Częstochowy w stronę Łodzi, a dalej do Gdańska, druga w kierunku przeciwnym). Na obu jezdniach wyznaczono po trzy pasy ruchu oraz dodatkowy pas awaryjny. Dzięki temu znacząco poprawi się wygoda i bezpieczeństwo kierowców, którzy wybierają się z południa Polski nad morze oraz osób jadących w przeciwną stronę. Z tego udogodnienia skorzystają również ci, którzy zamierzają z autostrady A1 zjechać np. na gotowy już odcinek drogi ekspresowej S8 prowadzącej od Piotrkowa Trybunalskiego do Warszawy.

Mapa odcinków autostrady A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową Foto: GDDKiA
Mapa odcinków autostrady A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową

GDDKiA poinformowała, że dzisiaj udostępniono do ruchu ciąg główny A1 na jezdni w kierunku Katowic – od węzła Piotrków Trybunalski Zachód do węzła Piotrków Trybunalski Południe – oraz kolejne niemal trzy kilometry na sąsiednim odcinku realizacyjnym. Dzięki temu na odcinku od Tuszyna aż za węzeł Piotrków Trybunalski Południe oraz od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy kierowcy jadący w obu kierunkach mogą poruszać się trzema pasami.

Już wkrótce trzy pasy ruchu także od Kruszyny do obwodnicy Częstochowy

Wyjątkiem jest sześciokilometrowy fragment pomiędzy Kruszyną i obwodnicą Częstochowy, gdzie na jezdni prowadzącej w kierunku Katowic wciąż jeszcze dostępne są dwa pasy ruchu. Po naniesieniu oznakowania poziomego, co uzależnione jest od warunków atmosferycznych, także i tutaj zostaną udostępnione trzy pasy ruchu. GDDKiA ostrzega, że w dalszym ciągu trwają prace poza ciągiem głównym autostrady A1 i do ich zakończenia będzie obowiązywało ograniczenie do 100 km/h.

Ładowanie formularza...