Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), dobudowany zostanie trzeci, wewnętrzny pas ruchu na drodze łączącej Łódź z Warszawą. Dojdzie do tego bez konieczności rozbiórki obiektów nad autostradą, które były zaprojektowane z uwzględnieniem rozbudowy A2 o dodatkowy pas ruchu.

Zobacz też: Kolejne podwyżki na A2 od Konina do Nowego Tomyśla

Do wykonania prac wymagane będą zmiany w organizacji ruchu. Niezbędne będzie przebudowanie całego systemu melioracyjnego wraz z rozbudową wielu zbiorników retencyjnych. Wymieniona, na wyższą, zostanie siatka odgradzająca drogę ciągnąca się wzdłuż całego odcinka. Ponadto zamontowana zostanie tzw. żabianka, czyli pas gęstej siatki przy ziemi, uniemożliwiającej przedostanie się na drogę drobnych zwierząt. Dodatkowo w wielu miejscach pojawią się również nowe ekrany akustyczne, mające zabezpieczyć otoczenie przed zwiększonym hałasem.

Zobacz też: Autostrada A2 zbliża się do granicy z Białorusią

Zmian na autostradzie A2 ciąg dalszy

Ważne zmiany dotyczyły będą również jezdni. Przekrój dwóch pasów ruchu o szerokości 3,75 m w obu kierunkach oraz pas awaryjny zostanie zmieniony na trzy pasy o szerokości 3,5 m w każdą stronę wraz z pasem awaryjnym.

Po wcześniejszym zapewnieniu finansowania na ten cel przetarg na wyłonienie wykonawcy w systemie “Projektuj i buduj” planowany jest na jesień tego roku, natomiast podpisanie umowy ma nastąpić wiosną przyszłego roku. Projekt rozbudowy powinien być gotowy na początku 2023 r., a prace mają ruszyć w listopadzie tego samego roku. Z kolei zakończenie prac przewidziane jest na przełomie 2025 i 2026 r.

Zobacz też: Autostrada A2 będzie dłuższa o 32 km. Umowy na dwa nowe odcinki

Autostrada A2 - celem lepszy dojazd do Centralnego Portu Lotniczego

Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na obu jezdniach, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ będzie miał po trzy pasy ruchu w obu kierunkach.

Odcinek autostrady A2 ma ułatwić w przyszłości szybki i bezpieczny dojazd m.in. do Centralnego Portu Lotniczego.