• Na kolejne odcinki autostrady A2 na wschód od Mińska Mazowieckiego kierowcy poczekają jeszcze kilka lat
  • W 2023 r. powinien zostać otwarty fragment A2 między Kałuszynem i Groszkami oraz połączenie Gręzowa z Siedlcami
  • Dwa odcinki A2 między Siedlcami a Białą Podlaską powstaną do końca 2024 r.

Jeszcze tylko 32 km do granicy w Kukurykach - tyle pozostało, by autostrada A2 połączyła przejścia graniczne we wschodniej i zachodniej części kraju. GDDKiA poszukuje obecnie projektanta na ostatni odcinek do granicy z Białorusią, a także finalizuje ostatnie umowy na fragmenty drogi szybkiego ruchu pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską.

Autostrada A2 coraz bliżej wschodniej granicy Foto: GDDKiA / GDDKiA
Autostrada A2 coraz bliżej wschodniej granicy

Drogowa dyrekcja podpisała umowy na dwa odcinki A2 o długości 19 km i 12,5 km. Połączą węzeł Siedlce Zachód z rejonem miejscowości Malinowiec oraz węzeł Łukowisko z rejonem miejscowości Swory. W obu przypadkach otwartą kwestią pozostaje rodzaj zastosowanej nawierzchni. GDDKiA pozostawia bowiem wykonawcy wybór pomiędzy drogą bitumiczną a betonową. Bez względu jednak na rodzaj materiału wykonawca jest zobowiązany do wybudowania drogi dwujezdniowej z dwoma pasami ruchu.

Dłuższy odcinek autostrady A2 wybuduje Strabag. Droga od węzła Siedlce Zachód powinna być ukończona pod koniec 2024 r. Krótsze połączenie od węzła Łukowisko to zadanie przydzielone firmie Intercor. Szacowany termin zakończenia prac to także koniec 2024 r. W tym samym roku kierowcy doczekają się także A2 pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów tuż przed Siedlcami. Rok wcześniej powinien zaś zostać otwarty fragment między Kałuszynem i Groszkami oraz połączenie Gręzowa z Siedlcami.