W Gdańsku w noc sylwestrową nie będzie można wypożyczyć żadnej hulajnogi na minuty – ani Bolta, ani Tiera, ani Dotta. "Ze względów bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko wypadków, trzej działający w Gdańsku operatorzy hulajnóg elektrycznych zdecydowali, że w noc sylwestrową wyłączą z użycia swoje urządzenia" – czytamy w komunikacie gdańskiego urzędu.

Pomimo wiosennej pogody hulajnogi będą nieaktywne Foto: Bolt
Pomimo wiosennej pogody hulajnogi będą nieaktywne

Żadna z wymienionych firm tego nie przyznaje, ale wiadomo, co chodzi – niedostępność usługi ma skutecznie zniechęcić klientów do wypożyczania hulajnóg po suto zakrapianej imprezie. To, niestety, nie jest rzadkim scenariuszem, a w noc sylwestrową niebezpieczne zjawisko mogłoby się nasilić. Chociażby ze względu na wysoki mnożnik w aplikacjach przewozowych i małą dostępność taksówek.

Hulajnogi elektryczne niedostępne w sylwestra

Operatorzy hulajnóg na minuty doszli do wniosku, że poświęcając zyski z wynajmów na rzecz bezpieczeństwa, po prostu usuną tę pokusę z ulic. Nie tylko w Gdańsku – podobne informacje napływają także z innych miast, m.in. Łodzi, Torunia czy Zielonej Góry. Bolt poinformował zaś o czasowym wyłączeniu tej usługi na terenie całej Polski.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

"Chodzi o bezpieczeństwo nie tylko użytkowników hulajnóg, ale także innych uczestników ruchu czy pieszych. Sylwester to czas, gdy wielu z nas bawi się, porusza się po mieście. Nie chcemy, żeby ktokolwiek uległ w tym czasie wypadkowi" – wyjaśnia Joanna Manarczyk reprezentująca firmę Bolt Polska. "Zdecydowaliśmy, że hulajnogi we wszystkich miastach, które obsługujemy, zostaną zdezaktywowane w nocy z soboty na niedzielę. Od 20 do 8 rano nie będzie możliwości ich wypożyczenia" – uzupełnia.