Znamy wykonawcę, który zajmie się projektem i budową ponad 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Białystok Północ na DK8 do Czarnej Białostockiej. GDDKiA wybrała firmę Unibep, która podjęła się tego zadania za 347,79 mln zł. To drugi w fazie realizacji odcinek S19 na północ od Białegostoku, w budowie jest już bowiem prowadzący do granicy z Białorusią fragment Sokółka – Kuźnica. Czego zatem jeszcze brakuje?

S19 za Białymstokiem: kontrowersyjny wybór wykonawców

Świętowanie podpisania umowy na wspomniany odcinek zaburza trochę informacja o tym, że na mapie wciąż są dwie "dziury": Dobrzyniewo – Białystok Północ (9,5 km) i Czarna Białostocka – Sokółka (24,1 km). Oba fragmenty byłyby już w realizacji, gdyby nie fakt, że wybory GDDKiA zostały zakwestionowane i po decyzjach Krajowej Izby Odwoławczej sprawy trafiły do sądu.

Docelowo trasa S19 w woj. podlaskim będzie mieć około 177 km długości, a jej realizacja została podzielona na 15 krótszych odcinków. Wśród nich są też obwodnice, np. Bielska Podlaskiego. Prace budowlane trwają m.in. na etapach Kuźnica – Sokółka, Dobrzyniewo – Białystok Zachód, Haćki – Bielsk Podlaski Zachód czy Boćki – Malewice. Inne fragmenty są w różnym stopniu zaawansowania – część z nich czeka na pozwolenie na budowę (ZRID) lub otrzymanie decyzji środowiskowej (DŚU).

Mapa stanu ukończenia drogi S19 w woj. podlaskim Foto: GDDKiA
Mapa stanu ukończenia drogi S19 w woj. podlaskim

Odcinek S19 Białystok Północ – Czarna Białostocka będzie gotowy w 2027 r.

Zgodnie z zaakceptowanym harmonogramem umowa na najnowszy odcinek S19 przewiduje, że wykonawca pod koniec tego roku złoży wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji (ZRID). Decyzja powinna zapaść w trzecim kwartale 2025 r. i wówczas ruszą prace budowlane. Ten fragment będzie gotowy pod koniec 2027 r.

Trasa budowana przez Unibep będzie dwujezdniową drogą ekspresową. W przeważającej części będzie biegła po śladzie starej DK19, ale zostanie dostosowana do nacisku 11,5 t/oś. Obwodnica Wasilkowa wzbogaci się o drugą jezdnią, a węzeł Białystok Północ na DK8 zostanie przebudowany.