• Średnia cena OC w I półroczu 2022 r. wyniosła 524 zł, a to oznacza, że było taniej o 91 zł (14,8 proc.) w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy 2021 r.
  • Najwyższe stawki za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (618 zł), mazowieckiego (582 zł) oraz dolnośląskiego (564 zł). Za to najmniejsze pieniądze wydawali kierowcy z województw: podkarpackiego (433 zł), opolskiego (441 zł) i świętokrzyskiego (452 zł)
  • Najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili kierowcy z Gdańska, Wrocławia i Warszawy. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponowały najtańsze polisy OC mieszkańcom Opola, Rzeszowa i Katowic
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Zdaniem Rankomatu jest to bardzo niepokojący precedens na rynku i może skutkować poważnym osłabieniem kondycji finansowej ubezpieczycieli oraz gwałtownymi podwyżkami cen polis. Czy tak faktycznie będzie?

Ceny ubepieczenia OC Foto: Rankomat
Ceny ubepieczenia OC

Mamy rekordową inflację, ale ceny OC wydają się być na nią niepodatne. Od 2017 r. obserwujemy spadek średnich cen obowiązkowej polisy komunikacyjnych, ale tegoroczny spadek jest największy od 5 lat. Winna jest wojna cenowa, którą prowadzą ubezpieczyciele. W czerwcu 2022 r. średnia składka zeszła już do poziomu poniżej 500 zł.

Średnie ceny OC w województwach 2022 r. Foto: rankomat.pl
Średnie ceny OC w województwach 2022 r.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Średnia cena ubezpieczenia OC w I półroczu 2022 r.

Średnia cena OC w I półroczu 2022 r. wyniosła 524 zł, a to oznacza, że było taniej o 91 zł (14,8 proc.) w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. Cena regularnie spada. Biorąc pod lupę tylko obecny rok widać, że w II kwartale odnotowano zniżkę w stosunku do pierwszych trzech miesięcy. Średnia cena polisy w drugim kwartale wyniosła 511 zł i była niższa o 31 zł niż we wcześniejszym okresie.

– komentuje Tomasz Masajło, prezes zarządu rankomat.pl

Ceny OC zależne od województwa. Są drogie i tanie regiony

Ceny ubezpieczenia OC były niższe niż przed rokiem w całym kraju, ale spadki były zróżnicowane. Najwyższe stawki za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (618 zł), mazowieckiego (582 zł) oraz dolnośląskiego (564 zł). Za to najmniejsze pieniądze wydawali kierowcy z województw: podkarpackiego (433 zł), opolskiego (441 zł) i świętokrzyskiego (452 zł). Różnica cen OC pomiędzy najtańszym a najdroższym miastem wyniosła aż 46 proc. Z analizy cen OC porównywarki wynika, że w I półroczu 2022 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili kierowcy z Gdańska, Wrocławia i Warszawy. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponowały najtańsze polisy OC mieszkańcom Opola, Rzeszowa i Katowic. We wszystkich miastach wojewódzkich ceny OC spadły w porównaniu do roku ubiegłego. Największe obniżki dotyczyły mieszkańców Lublina (-17,3 proc.), Bydgoszczy (-19,3 proc.) i Białegostoku (-19,9 proc.).

Ceny OC w miastach wojewódzkich 2022 r. Foto: rankomat.pl
Ceny OC w miastach wojewódzkich 2022 r.

Raport jest podsumowaniem trendów kształtujących średnie składki obowiązkowych polis i opiera się na największej bazie kalkulacji cen OC w Polsce.