We wtorek 9 sierpnia zostanie zamknięty węzeł Ostrów Mazowiecka Północ na trasie S8 – przekazała GDDKiA. Łącznica i tak miała już ograniczone możliwości, bo od początku tego roku nieczynny jest wjazd do miasta dla osób podróżujących od strony Białegostoku. Teraz stracą taką możliwość także kierowcy jadący z Warszawy. Przebiegające w tym miejscu drogi wojewódzkie będą odcięte od drogi S8, ponieważ węzeł zostanie przeniesiony w inne miejsce.

Planowane zamknięcie węzła Ostrów Mazowiecka Północ Foto: GDDKiA
Planowane zamknięcie węzła Ostrów Mazowiecka Północ

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

GDDKiA: jego rolę przejmie na razie węzeł Ostrów Mazowiecka Południe

Drogowcy zdają sobie sprawę z utrudnień dla kierowców, ale zapewniają, że nie jest to rozwiązanie docelowe. Zamknięcie węzła Ostrów Mazowiecka Północ jest konieczne ze względu na trwającą w pobliżu budowę odcinka trasy S61 Podborze – Śniadowo. W ramach przeprowadzanych prac zamiast dwóch funkcjonujących obecnie na S8 węzłów (Podborze i Ostrów Mazowiecka Północ), powstanie jeden większy zlokalizowany pomiędzy nimi.

Nowy "gigawęzeł" przejmie nazwę tego drugiego i będzie łączyć dwie drogi ekspresowe (S8 i S61), a oprócz tego zapewni dojazd do Ostrowi Mazowieckiej i okolicznych miejscowości. Postęp prac to obecnie niewiele ponad 30 proc., więc kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość.

Do czasu otwarcia tego "skrzyżowania" powinni korzystać z węzła Ostrów Mazowiecka Południe lub objazdów przewidzianych dla ruchu tranzytowego – ciężarówki będą jechać przez Różan do Ostrołęki (DK60 i DK61) i przez Zambrów do Łomży (S8 i DK63).

Zobacz: Ekipy z dwóch stron spotkały się pod ziemią. Przekopano tunel [Wideo]

Obecny przebieg trasy S8 w Ostrowi Mazowieckiej Foto: GDDKiA
Obecny przebieg trasy S8 w Ostrowi Mazowieckiej

GDDKiA obiecuje wjazd na S8 i S61 z DW627

Po ukończeniu budowy zaprojektowany w formacie WA "koniczyna" węzeł Ostrów Mazowiecka Północ będzie połączony z DW627, która zapewni dojazd do okolicznych miejscowości. Kierowcy jadący nowym odcinkiem trasy S8 przejadą dołem węzła, a osoby jadące po drodze S61 – górą.

Sprawdź: GDDKiA zmienia nazwy węzłów. Będzie trudniej o pomyłkę

W międzyczasie zmienił się wykonawca odcinka. Zlecenie przyjęte początkowo przez Rubau Polska i Construcciones Rubau Hiszpania obecnie realizowane jest przez firmę Polaqua. Niestety, zakończenie robót jest planowane dopiero na drugą połowę 2023 r.