Już wkrótce Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosi przetarg na projekt i budowę trzech odcinków realizacyjnych pomiędzy Kobierzycami i Łagiewnikami. Będą to Kobierzyce Północ — Kobierzyce Południe (długość ok. 7,5 km), Kobierzyce Południe — Jordanów Śląski (długość ok. 13,8 km) i Jordanów Śląski — Łagiewniki Zachód (długość ok. 11,2 km). Cały 32,5-kilometrowy fragment będzie częścią drogi ekspresowej S8 o długości 87 km, która połączy Wrocław i Kłodzko.

Mapa planowanej S8 Wrocław — Kłodzko — Boboszów, z zaznaczeniem odcinków Kobierzyce — Łagiewniki Foto: GDDKiA
Mapa planowanej S8 Wrocław — Kłodzko — Boboszów, z zaznaczeniem odcinków Kobierzyce — Łagiewniki

Nowa trasa będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach oraz pasami awaryjnymi. Na odcinku pomiędzy Kobierzycami i Jordanowem Śląskim w pasie rozdziału zostanie zachowana rezerwa, która w przyszłości umożliwi rozbudowanie drogi o trzecie pasy. GDDKiA już teraz zapowiada, że przetargi na kolejne odcinki, od Łagiewnik do Barda zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku. Na etapie przygotowania jest natomiast fragment z Barda do Kłodzka.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Przebieg drogi ekspresowej S8

Fragment o długości ok. 33 km pomiędzy Wrocławiem i Łagiewnikami podzielony został na trzy odcinki realizacyjne. Kobierzyce Północ — Kobierzyce Południe będzie miał ok. 7,5 km długości i zostanie poprowadzony nowym śladem. Kierowcy będą mogli korzystać z dwóch węzłów — Kobierzyce Północ (połączenie z DK8 i z Autostradową Obwodnicą Wrocławia A8) oraz Kobierzyce Południe (połączenie z drogą wojewódzką nr 346) - a także miejsc obsługi podróżnych (MOP) Królikowice.

Nowym śladem poprowadzi również fragment pomiędzy Kobierzycami Południe i Jordanowem Śląskim (długość ok. 13,8 km) i tu zostanie wybudowany węzeł drogowy Jordanów Śląski (połączenie z obecną DK8 oraz drogami powiatowymi DP2075D i DP1989D). Ponadto wykonawca wybuduje m.in. pięć mostów, siedem wiaduktów nad drogą ekspresową i trzy wiadukty w ciągu drogi ekspresowej.

Dwa węzły znajdą się na odcinku łączącym Jordanów Śląski i Łagiewniki Zachód (ok. 11,2 km). Węzeł Łagiewniki Północ zapewni połączenie z drogami krajowymi nr 8 i 39, a Łagiewniki Zachód z drogą wojewódzką nr 384. Oprócz tego na tym ponad 11-kilometrowym fragmencie pojawią się m.in. dwa mosty, cztery wiadukty nad drogą ekspresową i trzy w ciągu drogi ekspresowej.

Droga S8 Łagiewniki Zachód — Ząbkowice Śląskie Północ

Dla tego odcinka o długości ok. 17,3 km DŚU generalna dyrekcja uzyskała 16 listopada 2021 r. Droga poprowadzi nowym śladem i zaplanowano na niej budowę dwóch węzłów: Niemcza na skrzyżowaniu z obecną DK8 oraz Ząbkowice Śląskie Północ na połączeniu z obecną DK8 i drogą powiatową nr 3165D. Znajdzie się tutaj także m.in. 17 mostów, osiem wiaduktów nad drogą ekspresową oraz wiadukt w ciągu drogi ekspresowej (nad koleją).

Droga S8 Ząbkowice Śląskie Północ — Bardo

Ten fragment będzie miał ok. 14 km, DŚU dla niego uzyskano 12 października 2021 r. Także tutaj GDDKiA przewidziała dwa węzły: Ząbkowice Śląskie Wschód na połączeniu z drogą wojewódzką nr 385 oraz Bardo na połączeniu z obecną DK8. Znajdzie się tu również pięć mostów, siedem wiaduktów nad drogą ekspresową, wiadukt nad linią kolejową i dwa wiadukty w ciągu drogi ekspresowej.

Jak informuje GDDKiA "zakończenie całej inwestycji (Wrocław — Kłodzko) i oddanie trasy do ruchu planowane jest w latach 2028-2033. W Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. zapisano również realizację dalszego przebiegu S8, od Kłodzka do Boboszowa i granicy z Czechami". W trakcie prac przygotowawczych jest natomiast odcinek Bardo — Kłodzko.