Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przypomina o trwających ćwiczeniach Steadfast Defender-24 i Dragon-24. Wielkie manewry NATO odbywają się również w Polsce i dotyczą polskich żołnierzy. To oznacza, że niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych, krajowych i innych będą poruszać się kolumny wojskowe.

Specjalne znaki przy drogach

To dlatego na obiektach inżynierskich (na mostach, wiaduktach czy przepustach) pojawiło się dodatkowe oznakowanie z wojskowymi klasami obciążenia. Te znaki drogowe są żółtego koloru i informują o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów wojskowych, ale w skali MLC (Military Load Classification), różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych.

Przykłady znaków drogowych dla wojska.

Wojskowe znaki drogowe Foto: GDDKiA
Wojskowe znaki drogowe

Międzynarodowe ćwiczenia wojskowe zaplanowano na pierwszą połowę 2024 r. GDDKiA podała, że wzmożonego ruchu kolumn wojskowych w Polsce można spodziewać się do końca maja.

Służby zapewniają, że przejazdy będą tak zorganizowane, żeby w jak najmniejszym stopniu utrudniały normalny ruch drogowy. Kolumny będą pilotowane i zabezpieczane przez pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, Żandarmerię Wojskową i policję.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

  • Zachowaj ostrożność, skup się na prowadzeniu auta;
  • nie rób zdjęć, nie nagrywaj filmików i ich nie udostępniaj (apel wojska);
  • nie wjeżdżaj pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

Dowiedz się więcej: kiedy można wyprzedzać kolumnę wojskową?

Przejazd kolumny wojskowej Foto: GDDKiA
Przejazd kolumny wojskowej