Auto Świat Wiadomości Aktualności Żółte znaki przy polskich drogach. Taka sytuacja potrwa aż do końca maja

Żółte znaki przy polskich drogach. Taka sytuacja potrwa aż do końca maja

Przy drogach niemal w całym kraju znowu można zobaczyć charakterystyczne żółte znaki. Nie obowiązują one kierowców pojazdów cywilnych, choć ci powinni zachować w tym czasie szczególną ostrożność. Wyjaśniamy.

Wojskowe oznakowanie
GDDKiA
Wojskowe oznakowanie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przypomina o trwających ćwiczeniach Steadfast Defender-24 i Dragon-24. Wielkie manewry NATO odbywają się również w Polsce i dotyczą polskich żołnierzy. To oznacza, że niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych, krajowych i innych będą poruszać się kolumny wojskowe.

Specjalne znaki przy drogach

To dlatego na obiektach inżynierskich (na mostach, wiaduktach czy przepustach) pojawiło się dodatkowe oznakowanie z wojskowymi klasami obciążenia. Te znaki drogowe są żółtego koloru i informują o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów wojskowych, ale w skali MLC (Military Load Classification), różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych.

Przykłady znaków drogowych dla wojska.

Wojskowe znaki drogowe
Wojskowe znaki drogoweGDDKiA

Międzynarodowe ćwiczenia wojskowe zaplanowano na pierwszą połowę 2024 r. GDDKiA podała, że wzmożonego ruchu kolumn wojskowych w Polsce można spodziewać się do końca maja.

Służby zapewniają, że przejazdy będą tak zorganizowane, żeby w jak najmniejszym stopniu utrudniały normalny ruch drogowy. Kolumny będą pilotowane i zabezpieczane przez pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, Żandarmerię Wojskową i policję.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

  • Zachowaj ostrożność, skup się na prowadzeniu auta;
  • nie rób zdjęć, nie nagrywaj filmików i ich nie udostępniaj (apel wojska);
  • nie wjeżdżaj pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

Dowiedz się więcej: kiedy można wyprzedzać kolumnę wojskową?

Przejazd kolumny wojskowej
Przejazd kolumny wojskowejGDDKiA