• Laureatami Best in Class 2021 zostało pięć samochodów w sześciu kategoriach, przy czym Mercedes EQS zwyciężył w dwóch z nich
  • Oprócz Mercedesa EQS w pełni elektrycznym modelem, który wygrał w swojej kategorii okazała się Skoda Enyaq iV
  • Wśród zwycięzców znalazły się dwa japońskie samochody – Nissan Qashqai, który okazał się najlepszy wśród małych SUV-ów oraz Toyota Yaris Cross uznana za najbezpieczniejszy pojazd klasy małych MPV
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

W 2021 r. stowarzyszenie Euro NCAP przetestowało 33 nowe samochody, z których 22 osiągnęły najwyższą ocenę pięciu gwiazdek. Największym wygranym okazał się Mercedes EQS, który zwyciężył w dwóch kategoriach – samochodów luksusowych oraz pojazdów czysto elektrycznych. W obu przypadkach nieznacznie pokonał Polestara 2.

W kategorii małych SUV-ów (Small Off-Road) zwycięzcą został Nissan Qashqai z wyjątkowymi osiągnięciami w zakresie aktywnego bezpieczeństwa. W tej kategorii drugie miejsce zajął elektryczny Volkswagen ID.4.

W kategorii dużych SUV-ów (Large Off-road) pierwsze miejsce zajęła w pełni elektryczna Skoda Enyaq iV, która wyprzedziła BMW iX. To nie jedyna Skoda, która pojawiła się wśród zwycięzców, bowiem wśród małych aut rodzinnych wygrała nowa Skoda Fabia. Z kolei Toyota Yaris Cross zajęła pierwsze miejsce w kategorii małe MPV i wyprzedziła Volkswagena Caddy’ego.

- powiedział Sekretarz generalny Euro NCAP Michiel van Ratingen.

Nagroda Euro NCAP Best in Class przyznawana jest tym samochodom, które w danym roku osiągnęły najlepsze wyniki w kategoriach, w których testowane były co najmniej trzy modele. Zwycięzcy muszą uzyskać ocenę pięciu gwiazdek i w ogólnej klasyfikacji nie mogą mieć żadnego krytycznego wyniku oznaczonego na czerwono.