Inspektorzy ITD przekazali, że pechową dla kierowcy kontrolę przeprowadzili we wtorek 5 grudnia. Wielkopolscy funkcjonariusze patrolowali wówczas odcinek autostrady A2 w pobliżu Konina. Na ich radarze pojawił się w pewnym momencie zestaw ciężarowy zarejestrowany na Łotwie. Gdy zatrzymywał się w zatoczce, kontrolerzy dostrzegli pęknięcie na przedniej szybie ciągnika. To był dopiero początek problemów kierowcy.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Inspektorzy ITD zwrócili uwagę na nietypowe zachowanie kierowcy

Już w trakcie kontroli funkcjonariusze zauważyli, że kierowca zachowuje się nerwowo, a to sprawiło, że nabrali co do niego podejrzeń. Dosłownie chwilę później było już wiadomo, co tak zdenerwowało mężczyznę – przeczuwał, że inspektorzy odkryją zastosowaną przez niego sztuczkę. I odkryli.

– przekazali funkcjonariusze ITD z Wielkopolski.

Zarekwirowane przez inspektorów ITD karty do tachografu Foto: ITD
Zarekwirowane przez inspektorów ITD karty do tachografu

Kontrola ITD zakończyła się nie tylko grzywnami

Konsekwencje zastosowanej sztuczki poniesie nie tylko kierowca – karta jego kolegi także została zatrzymana i odesłana przez inspektorów ITD do jednostki, która wydała dokument. Co więcej, ukarany zostanie także pracodawca obu kierowców. Łotewska firma musiała wpłacić 3 tys. zł kaucji na poczet przewidywanej grzywny, a do tego pożegnać się z dowodem rejestracyjnym od uszkodzonego pojazdu.

Pęknięta szyba łotewskiego ciągnika siodłowego Foto: ITD
Pęknięta szyba łotewskiego ciągnika siodłowego

Mężczyzna zatrzymany do kontroli pożegna się nie tylko z gotówką. Funkcjonariusze ukarali go na miejscu mandatem w wysokości 2 tys. zł, zarekwirowali kartę do tachografu i zatrzymali mu prawo jazdy. Wydłużanie czasu pracy jest nie tylko nieuczciwe, ale też niebezpieczne dla uczestników ruchu drogowego. Kierowca z Łotwy odzyska uprawnienia dopiero za trzy miesiące.