Polski przewoźnik, który transportował lokomotywę spalinową, pomimo że miał zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego, to wykonywał zadanie nieprawidłowo. Inspektorzy z byczyńskiego oddziału WITD w Opolu, wykonując rutynowe czynności na punkcie kontrolnym w Namysłowie, zatrzymali pojazd, na którym przewożona była lokomotywa spalinowa. Po zważeniu okazało się, że waży on prawie 45 ton.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Kierowca okazał do kontroli odpowiednie zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego, jednak z analizy dowodów rejestracyjnych wynikało, że zatrzymany do kontroli pojazd nie mógł przewozić takiego ładunku. Wynikająca z dowodów rejestracyjnych dopuszczalna masa całkowita kontrolowanego zestawu to 40 ton. Pojazd szynowy okazał się być zbyć ciężkim ładunkiem.

Nieprawidłowości wynikające z przeważenia kontrolowanych pojazdów są niestety dość często wykrywane przez ITD. Tym razem przewoźnikowi grozi kara pieniężna, a kierowca ukarany został mandatem karnym. Dodatkowo w dalszą trasę przewoźnik pojechał dopiero po zmianie ciągnika siodłowego, tak aby dopuszczalna masa całkowita była odpowiednia do przewożonego ładunku. Na miejsce kontroli inspektorzy wezwali również zastęp Państwowej Straży Pożarnej z Namysłowa z powodu wycieku paliwa z przewożonej lokomotywy.