We wtorek (6 grudnia) inspektorzy z wrocławskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego (WITD) przeprowadzili akcję, której celem była kontrola stanu technicznego autobusów obsługujących linie regularne w Oleśnicy i powiecie oleśnickim, a także tych, którymi do szkół dowożone są dzieci i młodzież. Do kontroli na mobilnej stacji diagnostycznej zostało skierowanych 10 pojazdów.

Inspektorzy ITD wycofali z ruchu połowę ze skontrolowanych autobusów Foto: GITD
Inspektorzy ITD wycofali z ruchu połowę ze skontrolowanych autobusów

W aż połowie skontrolowanych autobusów wykryto usterki na tyle poważne, że pojazdy trzeba było wycofać z ruchu. Zastrzeżenia inspektorów ITD dotyczyły układów zawieszenia i hamulcowego, oświetlenia oraz wycieków płynów eksploatacyjnych. W dwóch skrajnych przypadkach różnica siły hamowania kół na tej samej osi wynosiła ponad 40 proc.

Wrocławscy inspektorzy zatrzymali pięć dowodów rejestracyjnych i wydali zakaz dalszego użytkowania pojazdów aż do czasu usunięcia usterek. Ponadto trzech kierowców zostało ukaranych mandatami — dwóch za jazdę niesprawnymi pojazdami, trzeci za niezasłoniętą tablicę, która wskazywała, że pojazdem przewożone są dzieci, choć w chwili zatrzymania pojazdu tego typu przewóz nie miał miejsca.