• Pierwsze seryjne auta marki Izera mają trafić na drogi pod koniec 2025 r.
  • Dotychczasowe prototypy służyły tylko temu, żeby potencjalni klienci mogli zobaczyć samochód – ale z wersją produkcyjną nie będą miały wiele wspólnego
  • Designerzy Pininfariny mają stworzyć projekt, który będzie zawierał "DNA marki", które wypracowano przy tworzeniu dotychczasowych prototypów
  • Nowe projekty mają jeszcze długo pozostawać tajne, żeby design się nie zestarzał

Losy projektu polskiego narodowego auta elektrycznego pełne są kontrowersji i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Przypomnijmy: firma ElectroMobility Poland (EMP) powstała w 2016 r. jako projekt z inspiracji polityków, na który "zrzuciły się" największe koncerny energetyczne z państwowym kapitałem. Pierwotny pomysł był taki, że wstępny projekt auta powstanie w ramach otwartego konkursu, a później znajdą się krajowe firmy, które będą partycypowały przy jego produkcji.

Co ciekawe, na początku mowa była o małym, czteromiejscowym, tanim autku o zasięgu co najmniej 150 km, bo ponoć takich samochodów elektrycznych oczekiwali polscy nabywcy. Kiedy dosyć szybko okazało się, że takie podejście do projektowania i produkcji samochodu to recepta na katastrofę i że w Polsce nie ma firm, które miałyby odpowiednie kompetencje do wdrożenia takiego projektu w życie, całkowicie zmieniono strategię. EMP zatrudniło specjalistyczne firmy, które miały opracować koncepcję auta, a nawet przygotować jego produkcję, zaprojektować fabrykę.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Polski pomysł, włoski design

Za stronę techniczną przedsięwzięcia, jako tzw. integrator techniczny odpowiadała niemiecka firma EDAG Engineering, współpracująca z największymi koncernami motoryzacyjnymi, a całkiem zgrabne projekty nadwozi i wnętrz przygotowało włoskie studio Torino Design we współpracy z Tadeuszem Jelcem, jednym z najlepszych polskich designerów, który przez lata projektował m.in. auta marki Jaguar. Porzucono też mrzonki o stworzeniu samochodu od podstaw, firma zaczęła szukać partnera, który dostarczy platformę i kompletne rozwiązania technologiczne. Z rdzennie polskiego projektu niewiele więc zostało. Poszukiwania dostawcy platformy bardzo się przedłużyły – dopiero w listopadzie 2022 okazało się, że będzie nią chiński koncern Geely, wcześniej mówiło się, że może to być Volkswagen albo Hyundai/Kia. W międzyczasie EMP zakończyło współpracę z firmą EDAG i z Torino Design – ale po stronie polskiej marki za design i za "DNA marki" wciąż odpowiada Tadeusz Jelec.

Pininfarina zamiast Torino Design: dotychczasowe projekty do kosza?

Teraz ciąg dalszy zmian – właśnie EMP poinformowało, że nowym strategicznym partnerem w dziedzinie designu zostało słynne, włoskie biuro stylistyczne Pininfarina. Czy to znaczy, że dotychczasowe projekty Izery pójdą do kosza? I tak, i nie...

Wnętrze Izery ma być opracowane od nowa, ale z zachowaniem DNA marki. Foto: Jacek Bonecki / Izera
Wnętrze Izery ma być opracowane od nowa, ale z zachowaniem DNA marki.

"To od platformy zależy, jaki samochód przybierze kształt. Byłoby to szkaradztwo, gdyby na siłę dostosować wcześniejszy design do nowej platformy" – odpowiada na to pytanie Tadeusz Jelec, który współtworzył dotychczasowe projekty Izery. A przecież platformę wybrano dwa lata po prezentacji prototypów....

Polski designer oczywiście deklaruje, że również w nowym projekcie zostanie zachowane DNA marki, które powstawało podczas prac nad prototypami Izery, które znamy już od ponad dwóch lat. Przedstawiciele ElectroMobility Poland twierdzą też, że to właśnie platforma dostarczana przez Geely najlepiej pasuje do opracowanych wcześniej projektów, można więc liczyć na to, że dotychczasowe prace nie pójdą całkiem na marne. W dodatku platforma Geely ma być pod wieloma względami lepsza, niż zakładano, kiedy rodziły się projekty Izery.

Dlaczego w ogóle zdecydowano się na zmianę biura projektowego, skoro dotychczasowe prototypy spotkały się z ciepłym przyjęciem? Nowy design jest niezbędny, bo prototypy podobają się teraz, a przecież samochód ma trafić na drogi dopiero pod koniec 2025 roku – o ile oczywiście zostanie dotrzymany harmonogram. Czy tak będzie? Dotychczas EMP niemal ze wszystkim się spóźniało, ale może współpraca z chińskim gigantem motoryzacyjnym może wymusić inne podejście do deklarowanych terminów.

Współpraca EMP z Izerą trwa w tajemnicy od miesięcy

Zresztą, jak się teraz okazało, ogłoszona 21 marca 2023 współpraca z Pininfariną trwa już... od listopada ubiegłego roku. Z ramienia EMP za design aut odpowiedzialni nadal są Tadeusz Jelec oraz Mariusz Bekas i to oni mają zadbać o to, żeby powstające projekty nadal miały "DNA marki".

Współpraca z Pininfariną ma obejmować projekt nadwozia, wnętrza oraz HMI (Human Machine Interface) gamy modelowej trzech samochodów elektrycznych – SUV-a, hatchbacka oraz kombi. Auta zostaną zbudowane w oparciu na platformie SEA należącą do koncernu Geely.

– Możliwość współpracy z utytułowanym i doświadczonym partnerem o unikalnych kompetencjach takim jak Pininfarina to kolejny ważny krok na drodze do seryjnej produkcji Izery. Jako nowa marka musimy szukać swoich przewag na bardzo konkurencyjnym rynku, a ponadczasowy, atrakcyjny design ma być jedną z cech, które wyróżnią Izerę. Współpraca naszych doświadczonych projektantów z zespołem Pininfariny to gwarancja, że stylistyka Izery powstanie przy zachowaniu najwyższych standardów branżowych. Kooperacja Izery z kolejnym partnerem o renomie i ugruntowanej pozycji w branży to także jasny sygnał dla rynku, że projekt jest na dobrej ścieżce i rozwija się zgodnie z planem i przyjętymi założeniami – wyjaśnia Łukasz Maliczenko, dyrektor rozwoju technicznego produktu w EMP. Bo przecież w komentarzach dotyczących Izery nadal często pojawiają się wątpliwości, czy auta tej marki kiedykolwiek wyjdą poza stadium prototypów.

Pininfarina lubi współpracować ze start-upami

Z kolei przedstawiciele Pininfariny podkreślają, że współpraca rozwija się doskonale.

– Cieszymy się z tego długoterminowego, strategicznego partnerstwa z tak istotnym przedstawicielem polskiej branży automotive. Współpraca ze start-upami jest częścią strategii Pininfariny, a rozpoczęcie współpracy z nowo powstałym zespołem Izery o wysokich kwalifikacjach pozwala na osiągnięcie sukcesu. Możemy z dumą powiedzieć, że już od samego początku pomiędzy naszymi zespołami panuje doskonała harmonia na poziomie zarówno technicznym, jak i międzyludzkim – deklaruje Giuseppe Bonollo, Senior Vice President ds. sprzedaży i marketingu w Pininfarinie.

Przy okazji ogłoszono też, że w ramach współpracy między EMP a Pininfariną powstanie program stażowy, który "zapewni dwóm utalentowanym studentom unikalne doświadczenie trzech miesięcy pracy w najsłynniejszym na świecie włoskim centrum stylu". No ale przecież wiele wielkich projektów miało skromne początki...

Włosi zaprojektowali już "wietnamską Izerę"

Trzeba przyznać, że Pininfarina ma już doświadczenie w realizacji podobnych projektów. Projektanci z tego biura stworzyli design aut marki Vinfast, czyli wietnamskiego start-upu, który wprawdzie pojawił się na rynku motoryzacyjnym rok po spółce EMP, a pierwsze auta zaprezentowała już w 2018 r.

VinFast Foto: Auto Świat
VinFast

Kiedy zobaczymy nowe prototypy Izery?

Nieprędko! Prezes Electromobility Poland ostudził nadzieję na to, że szybko poznamy efekty prac nowego zespołu projektowego.

— Nie będziemy go upubliczniać za szybko, bo od pokazania design zaczyna się starzeć! — stwierdził Piotr Zaremba. Coś w tym jest, bo rzeczywiście całkiem atrakcyjne prototypy Izery nieco się już nam opatrzyły.

Pininfarina – 90 lat tradycji

Firma Pininfarina powstała w 1930 r., z czasem z firmy rzemieślniczej przekształciła się w międzynarodową grupę świadczącą usługi projektowe, nie tylko w dziedzinie motoryzacji. Grupa zatrudnia 500 osób w swoich biurach we Włoszech, Niemczech, Chinach i Stanach Zjednoczonych. W ciągu 90 lat Pininfarina zaprojektowała ponad 1200 pojazdów i wykonała ponad 600 projektów z innych dziedzin. Co ciekawe od 2015 r. większościowy pakiet akcji Pininfariny należy do koncernu Mahindra Group, tego samego, do którego należy indyjski producent samochodów Mahindra. Do grupy tej należy też marka Automobili Pininfarina GmbH, produkująca elektryczny supersamochód Battista.

Kultowe projekty Pininfariny

W ciągu 90 lat spod rąk projektantów Pininfariny wyszło wiele kultowych, wręcz legendarnych modeli, które znają wszyscy, takich jak choćby Ferrari Testarossa, Fiat Coupe, Alfa Romeo GTV i wiele, wiele innych.

Ferrari Testarossa (1984-1996) – auto marzeń wielu pokoleń fanów motoryzacji to jedno z najbardziej znanych dzieł Pininfariny. Foto: Ferrari
Ferrari Testarossa (1984-1996) – auto marzeń wielu pokoleń fanów motoryzacji to jedno z najbardziej znanych dzieł Pininfariny.
Alfa Romeo GTV  –  niewielkie auto sportowe o niezwykle udanym designie. Foto: Auto Świat
Alfa Romeo GTV –  niewielkie auto sportowe o niezwykle udanym designie.

Nudne projekty Pininfariny

Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że i Pininfarinie zdarzały się poważne designerskie wpadki, jak choćby Hyundai Matrix, Rolls-Royce Camargue, Mitsubishi Colt CZT, ale też tak skrajnie nudne auta, jak np. Daewoo (Chevrolet) Lacetti.

Hyundai Matrix – praktyczne auto, które nie grzeszy urodą. Foto: Producent
Hyundai Matrix – praktyczne auto, które nie grzeszy urodą.
Colt CZC – proporcje nie były najmocniejszą stroną tego projektu. Foto: Mitsubishi
Colt CZC – proporcje nie były najmocniejszą stroną tego projektu.
Chevrolet Lacetti — zaprojektować aż tak nierzucające się w oczy auto to też sztuka! Foto: archiwum / Auto Świat
Chevrolet Lacetti — zaprojektować aż tak nierzucające się w oczy auto to też sztuka!