W 2022 r. piesi spowodowali ponad 1 tys. wypadków, w których zginęło 201 osób, a 904 zostały ranne. Niemal w 50 proc. przypadków sprawcy zdarzeń weszli na jezdnię bezpośrednio przed jadące pojazdy, a w niemal 10 proc. wypadków piesi weszli na jezdnię pomimo świecącego się czerwonego światła. Aż 25 proc. wszystkich wypadków z udziałem pieszych spowodowały osoby z przedziału wiekowego 40-59 lat (272 wypadki), a niewiele mniej (252 wypadki) piesi mający 60 lat lub więcej.

Kierowca auta ma zielone światło, pieszy i tak chce wejść na przejście

W ten trend wpisuje się sytuacja, do której doszło przy placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Jak widać na nagraniu udostępnionym na Instagramie, kierowca znajdujący się na ul. Królewskiej po zaświeceniu się zielonego światła kierunkowego skręca w ulicę oddzielającą plac Marszałka Józefa Piłsudskiego od pomnika Lecha Kaczyńskiego. Gdy po skręcie dojeżdża do przejścia dla pieszych, nagle zaczyna hamować, bo widzi, że zbliżający się do przejścia pieszy zamierza wejść na jezdnię pomimo świecącego się czerwonego światła.

Pieszym, jak widać na nagraniu, okazuje się Jarosław Kaczyński. Polityka przed potrąceniem uratowała przytomna reakcja kierowcy auta, a także działanie jednego z ochroniarzy idących obok szefa PiS-u, który przytrzymał go i uniemożliwił wejście na jezdnię.

Wtargnięcie na jezdnię — duże niebezpieczeństwo, niska kara

Zarejestrowana sytuacja jest typowym przykładem próby wtargnięcia na jezdnię. O wtargnięciu można mówić wtedy, gdy pieszy wchodzący na jezdnię, nie daje kierowcy szansy na bezpieczne zatrzymanie się w celu ustąpienia pierwszeństwa. Z wtargnięciem mamy do czynienia także wtedy, gdy pieszy zignoruje czerwone światło.

Warto pamiętać, że przepisy wyraźnie zabraniają tego ryzykownego zachowania. Art. 14 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, że pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, a także wchodzenia spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi. Za złamanie zakazu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd na przejściach dla pieszych grozi mandat w wysokości 150 zł.