• Według badania przeprowadzonego przez Autopay co czwartemu Polakowi doskwierają koszty utrzymania samochodu
  • Wśród kierowców, którzy narzekają na koszty jazdy samochodem, przeważają mieszkańcy wsi oraz niedużych miast
  • Najwięcej powodów do niezadowolenia przejawiają osoby ze średniej grupy wiekowej, natomiast stosunkowo niedużo jest niezadowolonych wśród starszych osób

Podczas planowania podróży i decydowania się na konkretny środek transportu Polacy zwracają uwagę na trzy czynniki: komfort oraz czas podróży i koszty przejazdu. Przy czym kwestia kosztów podkreślana jest przez cztery na dziesięć badanych osób. A koszty utrzymania samochodu są coraz wyższe.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Jednocześnie aż siedmiu na dziesięciu respondentów przyznaje, że kwoty, jakie wydają na paliwo, ubezpieczenie, naprawy czy opłaty drogowe są dla nich odczuwalne. Ponad połowa pytanych twierdzi nawet, że odczuwają boleśnie te obciążenia. Więcej niezadowolonych kierowców pochodzi ze wsi niż z miast i, co ciekawe starsze osoby wykazują się mniejszym sceptycyzmem w tym zakresie.

Koszty utrzymania samochodu Foto: Autopay
Koszty utrzymania samochodu

Ekonomiczna jazda samochodem

Większość badanych twierdzi, że stara się podróżować w taki sposób, żeby zaoszczędzić paliwo. Do częstego stosowania takiej techniki jazdy przyznaje się połowa respondentów, a około 30 proc. twierdzi, że jeździ tak zawsze.

W jaki sposób polscy kierowcy starają się obniżyć koszty związane z wydatkami na paliwo? Przede wszystkim starają się płynnie jeździć oraz unikają częstych zmian tempa podróżowania. Poza tym dbają o utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponach i unikają jazdy przy wykorzystaniu wysokich obrotów silnika.

Koszty utrzymania samochodu Foto: Autopay
Koszty utrzymania samochodu

Sposoby na ograniczenie kosztów utrzymania samochodu

Badanie wykazało, że 30 proc. Polaków ogranicza jazdę autem, żeby obniżyć koszty utrzymania go. Z kolei ci, którzy decydują się na podróżowanie własnym pojazdem, optymalizują koszty tankowania i starają się jeździć oszczędnie.

Na ograniczenia związane z obniżeniem kosztów utrzymania samochodu decydują się przede wszystkim młodzi kierowcy. Poza tym styl jazdy pozwalający na niższe spalanie preferują przede wszystkim mężczyźni i starsze osoby. Jednocześnie to panowie znacznie częściej niż panie jako środek lokomocji wykorzystują samochód.

Na pozostawienie pojazdu w domu decydują się częściej mieszkańcy aglomeracji niż mieszkańcy niedużych miast. Jest to z pewnością związane z lepiej rozwiniętą siecią komunikacji miejskiej.

Koszty utrzymania samochodu Foto: Autopay
Koszty utrzymania samochodu