• Po roku od likwidacji wracają kursy reedukacyjne dla kierowców prowadzone przez WORD-y
  • Uczestnictwo w takim szkoleniu pozwoli raz na pół roku zdjąć z konta sześć punktów karnych
  • Nowa formuła kursu przewiduje dodatkowe ćwiczenie praktyczne. Inna zmiana to znacznie wyższa cena

Już 17 września 2023 r. kierowcy odzyskają kursy reedukacyjne, czyli możliwość uzyskania "drogowego odpustu". Tak jak poprzednim razem, tak i teraz wzięcie udziału w szkoleniu wymaże z konta sześć punktów karnych. Biorąc pod uwagę, że zaostrzony taryfikator zostaje, przywrócone kursy zapewne będą cieszyć się dużą popularnością – zwłaszcza w gronie kierowców zawodowych. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego o tym wiedzą, dlatego nie boją się wprowadzić dużych podwyżek w cennikach.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Wracają kursy reedukacyjne. Nie będą już prostą i tanią formalnością

Przywrócenie kursów reedukacyjnych to wynik przedwyborczego poluzowania przepisów drogowych przez obóz rządzący. Kierowcy to niemała część elektoratu, dlatego PiS wycofał się z niektórych własnych pomysłów wprowadzonych w zeszłym roku – od 17 września br. punkty karne znów będą utrzymywały się na koncie tylko przez rok, a do tego raz na pół roku będzie można wziąć udział w szkoleniu, które usunie sześć punktów.

Kierowcy będą musieli zaliczyć jedno ćwiczenie praktyczne Foto: Auto Świat
Kierowcy będą musieli zaliczyć jedno ćwiczenie praktyczne

Dzięki rozporządzeniu opublikowanemu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wiemy już, że nowe kursy reedukacyjne będą różnić się formułą od starych. Przede wszystkim nie wystarczy już odbębnienie ośmiogodzinnych wykładów, bo pojawi się dodatkowe ćwiczenie praktyczne ("hamowanie awaryjne przy prędkości 30-50 km na godz."). Z tego powodu kierowcy stracą często wybieraną możliwość zaliczenia szkolenia zdalnie – trzeba będzie pofatygować się do pobliskiego WORD-u.

Kursy reedukacyjne będą nawet czterokrotnie droższe

W rozporządzeniu MSWiA brakowało jeszcze tylko stawek. W kuluarach mówiło się o podwyżkach, teraz wiadomo już, że będą i to znaczne. Informator poświęconego bezpieczeństwu na drogach serwisu brd24.pl przekazał redakcji, że WORD-y nadal będą decydować o cenach indywidualnie. Przed likwidacją uczestnictwo w kursie reedukacyjnym kosztowało ok. 300-350 zł.

Kurs reedukacyjny w WORD Siedlce Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat
Kurs reedukacyjny w WORD Siedlce

Według informacji wyniesionych z niejawnego spotkania Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD teraz będą szerokie widełki, bo nie było zgody co do jednej kwoty, która mogłaby obowiązywać w całej Polsce. "Kursy reedukacyjne kosztować będą od 600 do 1,2 tys. zł w zależności od ośrodka" – przekazał informator brd24.pl. Po zmianach wprowadzonych 17 września 2023 r. redukcja punktów karnych będzie więc nie tylko trudniejsza, ale też dużo droższa niż przed likwidacją. Ale będzie i to z pewnością wystarczy wielu kierowcom.