Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Krynicy Zdroju zatrzymali do rutynowej kontroli kierującego samochodem marki Fiat Ducato. Podczas sprawdzania stanu licznika okazało się, że liczba kilometrów znacznie odbiegała od tej zapisanej podczas ostatniego badania technicznego.

W chwili kontroli drogomierz Fiata wskazywał prawie 274 tys. km, natomiast w grudniu 2020 r. podczas przeglądu na stacji diagnostycznej odnotowano 312 tys. km, czyli o ponad 38 tys. km więcej niż obecnie. Policjanci od razu zwrócili uwagę, że coś jest nie tak. Kierowca rozłożył ręce i powiedział, że nie ma pojęcia, skąd ta różnica. Policjanci wszczęli dochodzenie.

Czytaj także: Wymiana licznika i odstępstwo od warunków technicznych

"Teraz funkcjonariusze wyjaśniają, jak doszło do rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny. Za przestępstwa zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru zgodnie z zapisem art. 306a kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca" - informuje mł. insp. Sebastian Gleń z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Rekordzista cofnął licznik o ponad 1,3 mln km

W styczniu 2020 r. policjanci z Łodzi przypadkowo wpadli na ciężarówkę, której licznik cofnięto o 1 mln 326 tys. 565 km. Co ciekawe auto wpadło w ręce policji przypadkowo. Kierowca ciężarówki nie zauważył znaku i wjechał na tory tramwajowe w niedozwolonym miejscu. 57-latek prowadzący Scanie utknął na torowisku uszkadzając przy okazji studzienkę odprowadzającą wodę. Na miejscy pojawiła się policja. Przy okazji interwencji mundurowi sprawdzili także stan licznika auta ciężarowego. Okazało się, że mandat za złamanie przepisów drogowych nie będzie jedynym zmartwieniem kierowcy TIR-a.

Z zapisów dokonanych w systemie CEPIK w lutym poprzedniego roku wynikało, że pojazd przejechał już około 1,459 mln kilometrów. W dniu kontroli stan licznika wskazywał zaledwie 133 tys. km. Sprawą zajął się sąd i prokuratura.

Obowiązki po wymianie drogomierza w aucie

Jak informuje na swoich stronach policja, od 1 stycznia 2020 r. wymiana licznika powinna być odpowiednio udokumentowana. Drogomierz można wymienić, ale tylko w pewnych z góry określonych sytuacjach. Jest to możliwe tylko z powodu jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego.

Ważne, aby właściciel samochodu z wymienionym licznikiem stawił się w ciągu 14 dni w stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu drogomierza. Diagnosta wprowadza dane do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i wydaje zaświadczenie.

Czytaj także: Cofają liczniki, nie trafiają za kraty. Jak to możliwe?

Sprawdzanie stanu licznika online

Jeśli jesteś właścicielem, współwłaścicielem lub posiadaczem pojazdu, stan licznika z ostatniego badania technicznego możesz sprawdzić korzystając z usługi na stronie www.gov.pl pod hasłem: Sprawdź swój pojazd. Jeśli chcesz kupić używany pojazd albo potwierdzić informacje, które podaje jego właściciel możesz skorzystać z usługi „Historia Pojazdu" na stronie: historiapojazdu.gov.pl.