Przejazd autostradą z pewnością usprawnia i przyspiesza podróż, jednak nawet tam należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i dostosowaniu się do przepisów drogowych. Do tego mobilizują kierowców m.in. fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości. Na trasie ustawione są także inne urządzenia. Niektóre z nich trudno jest zauważyć, ale też mało kto wie, do czego faktycznie służą.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Tajemnicze skrzynki nad autostradą — do czego służą?

Z odpowiedzią przyszła dr Kamila Matthies, która specjalizuje się w niemieckim prawie. Kobieta zdradziła na krótkim nagraniu, po co są "tajemnicze skrzynki" np. na niemieckiej autostradzie A12.

"To nie jest urządzenie do sprawdzania opłat drogowych. To jest urządzenie policyjne" — wyznała.

Jak też dodała, sama o tym urządzeniu dowiedziała się w momencie, kiedy reprezentowała w sądzie chłopaka, który jeździł do Niemiec po samochody.

"To urządzenie skanuje tablice rejestracyjne kierowców i porównuje w systemie, czy dany samochód jest rozpisany jako pojazd do obserwacji, czy poszukiwania. Jeżeli tak, to wtedy wszystko wyjdzie na jaw. To urządzenie ma zapobiegać przestępczości" — wyjaśniła dr Kamila Matthies.

Jak zaznaczyła jednak, że istnieje spór co do tego, czy urządzenie jest w pełni legalne, skoro istnieje RODO. "Można je zapisywać? Niby nie można, można tylko skanować i porównywać, a dopiero później, jak coś wyjdzie, podać dalej. Generalnie jednak jest to wielka niewiadoma" — dodała Kamila Matthies.