Na opublikowanym nagraniu widać, jak kierowca niebieskiego Porsche utrudnia jazdę minibusowi, bezpodstawnie hamując i nadmiernie redukując prędkość. A po chwili zmusza kierowcę busa do zjazdu na sąsiedni pas. W efekcie oba samochody zrównały się tuż przed skrzyżowaniem. Gdy światło sygnalizatora zmieniło się na czerwone, doszło do wymiany zdań między kierowcami.

Okazało się, że przyczyną niecodziennego zachowania kierowcy osobówki był fakt, że kierująca busem zbyt długo wyprzedzała lewym pasem, czym przyhamowała Porsche.

"Panu z kryzysem wieku średniego w Porsche nie spodobało się, że bus z ograniczeniem 100 km na godz. z ponad 20-stoma osobami na pokładzie tak wolno przyspiesza i wyprzedza lewym pasem, więc postanowił wyprzedzić busa prawym pasem i obudzić pasażerów hamowaniem na lewym pasie" można przeczytać w opisie filmu.

Zerknij: Policja powołała się na nieistniejący przepis. Kobieta straciła prawo jazdy i pracę

Zasady jazdy lewym pasem ruchu

Na polskich drogach obowiązuje zasada ruchu prawostronnego. W praktyce oznacza to, że kierowcy powinni jeździć możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Dlatego kierowca samochodu powinien mieć świadomość, że nie może zbyt długo poruszać się lewym pasem w czasie, kiedy pas prawy jest wolny. Zmiana pasa jest dopuszczalna głównie w dwóch sytuacjach:

  • gdy kierowca chce przeprowadzić manewr wyprzedzania;
  • przy dużym natężeniu ruchu, aby potoki samochodów rozkładały się równomiernie.

Znowelizowany niedawno taryfikator mandatów zaostrzył w tym zakresie kary. Jeżeli policjant uzna, że kierowca łamie prawo w tym zakresie, minimalna kara za jazdę lewym pasem wynosi 20 złotych, maksymalna aż 3 tys. zł.

Sprawdź: Makabryczny wypadek na Mazowszu. Potrącony jeleń wpadł do samochodu

Czytaj: "Spowodował kolizję, a policja go nie ukarała". Kto tu ma rację? [WIDEO]