• W tegorocznym badaniu Vinci Autoroutes i Ipsos, dotyczącym odpowiedzialnych zachowań na drodze przebadano ok. 12,5 tys. kierowców z 11 krajów Europy
  • Badacze pytali m.in. o ocenę zachowań innych kierowców i o własne nawyki respondentów, o ich zachowania w różnych sytuacjach drogowych
  • Najgorzej wypadli Grecy — są agresywni i ignorują przepisy, a o kierowcach z innych krajów mają negatywne zdanie. Ale Polacy też nie mają się czym chwalić, bo nie wypadli dobrze w badaniu
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Agresja, nieuprzejmość, nieprzestrzeganie drogowych zasad, ignorowanie czerwonych świateł, używanie telefonów komórkowych za kierownicą — to tylko niektóre z niewłaściwych zachowań kierowców na drogach całej Europy. Do tego dochodzi też często zbyt wysokie mniemanie o własnych umiejętnościach, negatywny stosunek i pogarda dla innych kierowców.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Badanie przeprowadziła firma Ipsos w marcu 2022 r. Wzięło w nim udział prawie 12,5 tys. osób z 11 krajów łącznie. Zostali zapytani zarówno o własne nawyki za kierownicą, jak i nawyki innych kierowców, zarówno w kraju, jak i za granicą. Taka ankieta przeprowadzana jest co roku, dzięki czemu umożliwia śledzenie ewolucji zachowań ryzykownych i dobrych praktyk.

Kierowców z Europy łączy jedno – nie mamy zbyt dobrego zdania o innych użytkownikach dróg. Badanie wykazało, że 79 proc. osób ma negatywną opinię o innych kierowcach, podczas gdy aż 97 proc. uważa się za mistrzów kierownicy.

Zobacz także: Kierowca Ferrari za blisko 6 mln zł rozbił 5 aut, a potem uciekł przez okno

Skromni Brytyjczycy, krytyczni Włosi

Tylko 16 proc. włoskich kierowców powiedziało, że ich rodacy są za kierownicą uprzejmi dla innych. Mniej krytyczni byli w badaniu Niemcy, z których tylko 30 proc. uznało kierowców z innych krajów za agresywnych, a jeszcze mniej – za nieodpowiedzialnych.

Najbardziej skromni wydają się Brytyjczycy. Mniej niż 70 proc. respondentów z tego kraju uważa swoich rodaków za uważnych uczestników ruchu drogowego. Mniej niż połowa sądzi, że brytyjscy kierowcy są spokojni i uprzejmi. Za to kierowcy z UK są przychylni dla użytkowników dróg z innych krajów. Zaledwie 70 proc. ankietowanych miało do powiedzenia coś negatywnego o kierowcach z kontynentu, za to niemal połowa wyrażała się o nich pozytywnie.

Zobacz także: Kierowcy pojadą pierwszym wyremontowanym odcinkiem autostrady A4

Grecy zdecydowanie najgorsi

To zła wiadomość dla tych, którzy mają ochotę na przejażdżkę samochodem do Grecji — kierowcy z tego kraju wypadli w badaniu Vinci raczej słabo. Grecy byli najbardziej krytyczni wobec nawyków jazdy innych narodów, a 91 proc. z nich negatywnie wypowiadało się o kierowcach z zagranicy. Jednocześnie zdobyli palmę pierwszeństwa za zgłaszane przez siebie własne złe zachowania. Okazuje się, że niemal połowa z nich za kierownicą przeklina, trąbi na innych, wyprzedza z niewłaściwej strony, a nawet… wyskakuje z samochodu, by "przemówić do rozsądku" innemu kierowcy. Zajeżdżają drogę i są agresywni. Używają też telefonów w czasie jazdy. Aż 77 proc. ankietowanych Greków przyznała, że dzwoni i odbiera połączenia, nie zatrzymując się wcześniej.

Grecja również uzyskała najwyższe wyniki w zakresie niebezpiecznej jazdy. Około jedna trzecia kierowców przyznaje się do zachowań takich jak nadmierna prędkość, ignorowanie czerwonych świateł, niezwalnianie przy robotach drogowych i nieutrzymywanie bezpiecznej odległości między samochodami.

Zobacz także: Samochody z najgorszym przyspieszeniem do setki – TOP 10

Polacy za kierownicą są samolubni

O tym, jakimi kierowcami są Polacy, najchętniej mówią oni sami. Krąży wiele obiegowych opinii i stereotypów o braku uprzejmości i nadmiernej agresji polskich użytkowników samochodów. A jak wypadamy na tle innych nacji w ankiecie Vinci?

Okazuje się, że największym problemem Polaków jest egoizm za kierownicą. Aż 42 proc. Polaków stwierdziło, że w prowadzeniu samochodu myśli wyłącznie o sobie i własnej wygodzie. Dla porównania – wśród Hiszpanów tylko 7 proc. odpowiedziało podobnie.

Źródło: Vinci Autoroutes/Ipsos