W sytuacji, gdy stoimy na pasie ruchu, który nakazuje nam pojechać w jednym kierunku — w lewo lub w prawo, jesteśmy zobowiązani użyć kierunkowskazu. Dokładnie tak samo sytuacja wygląda, gdy mamy znak nakazu lub zakazu jazdy w danym kierunku.

Dlaczego? Prawo o ruchu drogowym mówi jasno. Art. 22 ust. 5 głosi, że "kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru".

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Warto podkreślić, że nie ma tam wyjaśnienia, że powyższy ustęp odnosi się tylko do konkretnych sytuacji na drodze. Tak więc w momencie, gdy nawet skręcamy z pasa, z którego nie można pojechać w innym kierunku niż w lewo czy prawo, musimy taki manewr zasygnalizować.

Czytaj także:

Mandat w wysokości 200 zł

W razie przyłapania nas na tym wykroczeniu policja ukarze nas mandatem w wysokości 200 zł. Otrzymamy także 2 punkty karne.

Nie warto więc bagatelizować sprawy. W końcu kosztuje nas ona jedynie krótki ruch palcem, aby zmienić położenie manetki.