• Wśród najbardziej niebezpiecznych tras w Polsce są drogi krajowe i autostrady. Z analizy Yanosika wynika, że kierowcy mają dość wysokie średnie prędkości przejazdu
  • Na podstawie policyjnych raportów oraz zgłoszeń od użytkowników wytypowano nie tylko niebezpieczne drogi, ale także wskazano województwa z najgorszymi statystykami wypadkowości
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Niestety, najwięcej wypadków drogowych ma miejsce podczas letnich wakacji. Twórcy popularnego drogowego ostrzegacza Yanosik alarmują, że choć wakacje dopiero się rozpoczęły, to na drogach w Polsce doszło już do 23 śmiertelnych zdarzeń. W 2020 r. z miesiąca na miesiąc przybywało tragicznych zdarzeń. W czerwcu odnotowano 2278 wypadków oraz 206 ofiar śmiertelnych i 2595 rannych. W kolejnych miesiącach było jeszcze gorzej. Lipiec 2020 to już 2517 wypadków (wówczas zginęło 214 osób i 2886 odniosło rany), a sierpień - 2595 zdarzeń (239 ofiar i 3078 rannych).

Policja i użytkownicy Yanosika

Analitycy nie ograniczyli się jedynie do analizy policyjnych statystyk. Pod uwagę wzięli także zgłoszenia od użytkowników aplikacji oraz terminali. Wskazano nie tylko przyczyny wypadków, ale także miejsca, w których najczęściej dochodzi do fatalnych w skutkach zdarzeń. Jeszcze większa ostrożność wymagana jest zatem na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych.

Według raportu Yanosika najmniej bezpieczne są odcinki autostrad A1, A2 oraz A4, na których zwykle kierowcy zaniedbują zachowanie odległości oraz dostosowanie prędkości. Średnie prędkości przejazdu (dane ze statystyk Yanosika) to odpowiednio: 119 km/h (A1), 118 km/h (A2) oraz 113 km/h (A4). Na tle dróg krajowych to całkiem sporo (średnia prędkość wynosi na nich bowiem 63-66 km/h).

Julia Langa z Yanosika wyjaśnia: "Z naszych danych wynika, że kierowcy na drogach krajowych zachowują średnią prędkość 63-66 km/h, ale też nie bez znaczenia pozostaje tutaj fakt, iż widząc fotoradar na swojej drodze znacznie zwalniają - nawet o 30 km/h poniżej obowiązującego limitu".

Drogi krajowe także niebezpieczne

Prócz autostrad wskazano także kilka dróg krajowych na których najczęściej dochodzi do wypadków (w raporcie wskazano, iż są to zwykle zderzenia boczne). W czołówce krajowa "siódemka", łącząca Gdańsk z granicą ze Słowacją, oraz DK94 jako bezpłatna alternatywa dla drogiej autostrady A4. Prócz nich na liście wskazano: DK91 (Gdańsk, Tczew, Toruń, Łódź, Częstochowa) oraz DK12 na wschodzie Polski.

Najniebezpieczniejsze drogi krajowe w Polsce Foto: Yanosik / Yanosik;
Najniebezpieczniejsze drogi krajowe w Polsce

Nie zabrakło także zestawienia województw. W niechlubnym rankingu (liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach – z przeliczeniem na 100 osób) przodują województwa: podlaskie (18,1), lubelskie (16,8), kujawsko-pomorskie (16,2) oraz mazowieckie (16,1).