Auto Świat Wiadomości Aktualności Pani Alicja prawie straciła prawo jazdy przez punkty. Była pewna, że ma już zero

Pani Alicja prawie straciła prawo jazdy przez punkty. Była pewna, że ma już zero

Pani Alicja dostała 12 punktów karnych za używanie telefonu podczas jazdy. I okazało się, że prawie straciła prawo jazdy, bo dobiła do aż 23 punktów. Była pewna, że na koncie ma już okrągłe zero. W tę pułapkę wpada wielu kierowców, bo punkty karne wcale nie zerują się po roku od popełnienia wykroczenia.

Punkty karne – za jeden czyn można stracić prawo jazdy
Auto Świat
Punkty karne – za jeden czyn można stracić prawo jazdy
  • Limit punktów karnych dla większości kierowców (poza tymi świeżo upieczonymi) to 24. To powszechna wiedza
  • Wielu kierowców jednak nie zdaje sobie sprawy, po jakim czasie kasują się punkty karne, ponieważ te wcale nie znikają po roku od popełnienia wykroczenia
  • Aktualny system nie podoba się Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Zdaniem RPO dyskryminuje kierowców, którzy płatność za mandat rozkładają na raty
  • Przekonała się o tym pani Alicja, która była pewna, że jej punkty już zniknęły

W Polsce mamy całkiem rygorystyczne przepisy dotyczące punktów karnych. Obowiązują dwa limity punktów, surowy taryfikator mandatów i zasady kasowania punktów, które wcale nie zależą od momentu popełnienia wykroczenia, co zaskakuje nawet wielu doświadczonych kierowców. Nie do końca rozumieją, jak działają punkty karne w Polsce. Nasza czytelniczka była blisko, żeby przekonać się, po jakim czasie naprawdę kasują się punkty karne. Liczy się to od momentu zapłacenia.

Przeczytaj także: UE zdecydowała. "Seniorzy stracą prawo jazdy, a inni pójdą na badania". Spokojnie! Nie jest tak źle

Ile można mieć punktów karnych? W Polsce są dwa limity

W 2025 r. w Polsce obowiązują dwa limity punktowe. Dla większości kierowców granicą są 24 punkty karne, ale osoby posiadające prawo jazdy krócej niż rok są objęte bardziej restrykcyjnymi zasadami — ich limit wynosi zaledwie 20 punktów. Przekroczenie któregoś z tych progów grozi utratą uprawnień do kierowania pojazdami oraz koniecznością zdawania egzaminu państwowego.

W nowym taryfikatorze są bardzo surowe mandaty. Policjanci mogą nakładać nawet 15 punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia. Przykładowo, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub tuż przed nim, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wykroczenia na przejazdach kolejowych albo przekroczenie prędkości o ponad 70 km na godz. są szczególnie surowo karane.

Kiedy kasują się punkty karne? Tego pani Alicja nie wiedziała

Nasza czytelniczka pani Alicja ostatnio dostała mandat za używanie telefonu podczas jazdy. To aż 12 punktów. Od policjanta dowiedziała, że się prawie straciła prawo jazdy, bo ma na koncie już 23 punkty... Była w szoku, bo swoje na sumieniu miała, ale już jakiś czas temu i była pewna, że punkty się dawno przedawniły. Jednak nie, bo wpadła w jedną z pułapek, z których kierowcy nie zdają sobie sprawy.

Zgodnie z nowymi przepisami punkty karne są ważne przez rok. Jednak czas jest liczony nie od chwili popełnienia wykroczenia, ale od daty uiszczenia mandatu. W efekcie opóźnienie w zapłacie może wydłużyć czas, przez który punkty pozostaną na koncie kierowcy.

To dotyczy też kierowców, którzy zdecydują się rozłożyć płatność na raty. Punkty skasują się po roku od zapłacenia ostatniej raty. Ostatnio to nie spodobało się Rzecznikowi Praw Obywatelskich, o czym pisaliśmy w tym miejscu: Kiedy kasują się punkty karne? RPO nie podoba się, jak działa "rok od zapłaty". Uderza w biedniejszych. To był właśnie przypadek pani Alicji, która poprzednie dwa mandaty spłacała w takich ratach.

Za nieprawidłowe korzystania z telefonu podczas jazdy autem grożą kary finansowe oraz punkty karne.
Za nieprawidłowe korzystania z telefonu podczas jazdy autem grożą kary finansowe oraz punkty karne.Alex Photo Stock / Shutterstock

Czy punkty karne można kasować kursami reedukacyjnymi?

Miało ich nie być, ale wróciły. W Polsce przywrócono również możliwość redukowania punktów za pomocą kursów reedukacyjnych. Pozwalają one na usunięcie do sześciu najstarszych punktów z konta kierowcy, ale tylko wtedy, gdy nie przekroczył on obowiązującego limitu, a prawo jazdy posiada od ponad roku.

Gdzie sprawdzić, ile mam punktów karnych? Zrobisz to w telefonie

Najwygodniej zrobić to za pomocą rządowej aplikacji mObywatel. Znajdziemy w niej wiele przydatnych funkcji dla kierowców.

  • to w niej można błyskawicznie sprawdzić swoje konto punktów karnych,
  • mamy tam też nasze mPrawo jazdy,
  • można sprawdzić mandaty,
  • a w zakładce "Moje pojazdy" dodać swój samochód. mObywatel przypomina o zbliżającym się badaniu technicznym lub końcu obowiązkowego ubezpieczenia

Przeczytaj także: Już wiadomo, kto będzie musiał wymienić prawo jazdy w tym roku. Można to sprawdzić w mObywatelu

Autor Filip Trusz
Filip Trusz
Zastępca Redaktora Naczelnego AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
Powiązane tematy: