Idą duże zmiany dla kierowców korzystających z płatnych odcinków dróg zarządzanych przez państwo. Od 1 grudnia 2021 r. na autostradach A2 i A4 sukcesywnie będą likwidowane tradycyjne bramki, które staną się niepotrzebne po ostatecznym objęciu systemem e-TOLL wszystkich kierowców. Prace przygotowawcze są na zaawansowanym poziomie, o czym informuje na bieżąco m.in. GDDKiA.

e-TOLL na autostradzie A2

Nowy sposób poboru opłat będzie obowiązywał nie tylko kierowców pojazdów ciężarowych, autobusów i zestawów z przyczepami, ale też tych prowadzących pojazdy lekkie, czyli m.in. auta osobowe. Za przejazd autostradami A2 (na odcinku Konin – Stryków) i A4 (na odcinku Wrocław – Sośnica) zapłacimy kilkoma kliknięciami w aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub kupując e-bilet autostradowy.

Sprawdź: Jak założyć konto i co zrobić, gdy przestanie działać aplikacja?

O ile użytkownicy smartfonów nie powinni mieć problemu z przestawieniem się na nowy system, o tyle osoby doświadczające wykluczenia cyfrowego (lub po prostu niedysponujące w momencie podróży odpowiednim urządzeniem) mogą mieć problem z zapłaceniem za przejazd.

To dlatego, że choć od wprowadzenia nowych zasad dzielą nas niecałe dwa tygodnie, wciąż nie została opublikowana lista punktów stacjonarnych. W domyśle mają to być stacje paliw. Ale które? Ministerstwo Finansów nadal trzyma nas w niepewności.

e-TOLL a mandaty

Bramki na autostradach A2 i A4 znikają, ale opłaty zostają. Lepiej się od nich nie migać, bo mandat za brak e-biletu wynosi 500 zł. Ale można też zapłacić więcej – nawet dwa razy tyle, jeśli kierowca zakrył tablice rejestracyjne lub umieścił je w niewłaściwym miejscu. Kontrole raczej nie będą rzadkością, bo skarbówka zakupiła aż 102 specjalnie przygotowane do tego zadania radiowozy.

Zobacz: Tak wyglądają nowe radiowozy do kontroli opłat e-TOLL

Funkcjonariusze ITD usiądą za kierownicami Fordów z zainstalowanymi na dachu kamerami służącymi do identyfikacji tablic rejestracyjnych. Na służbę trafiły dwa modele: Focus i Transit. System potrafi zweryfikować w czasie rzeczywistym, czy kierowca uiścił stosowną opłatę, a kontrole mogą odbywać się nawet podczas jazdy.

Ładowanie formularza...