Średni wiek używanych samochodów osobowych sprowadzonych do Polski przez ostatnie dwie dekady wynosi niemal 10 lat – tak wynika z raportu przygotowanego przez firmę Samar. W zestawieniu wdać jeszcze jedną niepokojącą zależność – o ile od 2004 do 2010 roku widać było nagły spadek wieku aut sprowadzanych z Zachodu, to już od 2010 do dziś widać, że z roku na rok parametr ten raczej rośnie.

Na zaprezentowanym przez Samar wykresie widać wyraźne wahania w strukturze wieku importowanych samochodów, które odzwierciedlały zmiany w przepisach prawno-podatkowych albo raczej zapowiedzi takich zmian.

Zobacz także: Jakie auta używane Polacy najcześciej ściągali w 2019 roku?

I tak w styczniu 2002 roku widać, jak nagle wzrósł wiek ściąganych aut z 8 do 11 lat po tym, jak zniesiono zakaz importu samochodów w wieku powyżej 10 lat. Jeszcze w tym samym roku pojawił się zakaz importu aut z normą poniżej EURO 2. Po tej zmianie średni wiek importowanych aut spadł do zaledwie 6,5 roku. Tamten okres był jednocześnie momentem kiedy średnia wieku była jedną z najniższych w ostatnich 20 latach (lepszy wynik zanotowano tylko w 2000 roku).

Import bez ograniczeń

Dopiero w maju 2004 roku nagle średni wiek ściąganych samochodów poszybował w górę – do blisko 12 lat. W tym roku weszliśmy do Unii Europejskiej i zniesiono wszelkie ograniczenia co do importu aut z terenu Wspólnoty.

Zobacz także: samochody za ponad pół miliona - nie brakuje na nie chętnych

Szybko okazało się, że import stosunkowo młodych aut nie był efektem bogacenia się naszego społeczeństwa, ale wyłącznie zakazów, które trzymały zapędy polskich handlarzy w ryzach. Po wyczyszczeniu niemieckich, belgijskich i holenderskich komisów z najstarszych aut, wiek importowanych aut w następnych latach zaczął powoli się obniżać, ale tylko do 2008 roku. Po drodze mieliśmy jeszcze jedno wahnięcie spowodowane zapowiedzią wprowadzenia podatku ekologicznego w 2006 roku. Pomysł jednak upadł, a średni wiek znów wzrósł do blisko 11 lat.

Niepokojące jest jednak to, że w 2008 roku skończył się trend spadkowy średniej wieku importowanych„używek” – w listopadzie tego roku zanotowano wynik na poziomie 8 lat i 8 miesięcy. Od tej pory nigdy się już nawet do niego nie zbliżyliśmy. Na wykresie przygotowanym przez firmę Samar widać, że aż do 2016 roku średnia wieku systematycznie rosła osiągając 11,7 lat. Od tamtego momentu średnia wieku utrzymuje się na względnie podobnym poziomie, ale niestety, niezbyt niskim – powyżej 11 lat!

Źródło: Samar