Firmy InsightOut Lab i Volkswagen przeprowadziły wśród Polaków ankietę, która miała wysondować ich gusta i plany zakupowe, a dokładniej jaki samochód chcą nabyć w 2022 r. i jak to sfinansować. Wyniki przyniosły kilka niespodzianek.

Używany samochód za gotówkę

Przede wszystkim jedynie 16 proc. dorosłych Polaków planuje w tym roku kupić samochód lub wziąć go w leasing bądź w wynajem długoterminowy.

Przeszło połowa osób zdecyduje się na używany model. Tak zadeklarowało 55 proc. chętnych na zmianę samochodu. Nowe auto wybierze tylko 35 proc. ankietowanych. 8 proc. pozostaje niezdecydowanych.

Dominuje gotówka. To najpopularniejszy sposób finansowania zarówno wśród osób, które chcą kupić używany samochód (taką metodę wskazało aż 79 proc. z nich), jak i nowe auto (40 proc.).

Do innych form finansowania przychylniej nastawieni są amatorzy nowych samochodów. 37 proc. z nich chce skorzystać z leasingu lub najmu długoterminowego. O dziwo, najmniej popularny jest kredyt. Wskazało go tylko 23 proc. nabywców nowego pojazdu.

Kredyt cieszy się jeszcze mniejszym powodzeniem wśród klientów samochodów z drugiej ręki. Tę odpowiedź zaznaczył bowiem zaledwie co 14. chętny na używane auto. Popularniejszy jest już leasing lub najem długoterminowy (15 proc. respondentów).

Najczęściej zmienić samochód chcą mieszkańcy średniej wielkości miast, liczących od 20 do 99 tys. obywateli (19 proc.) i wsi (18 proc.).

Diesel i LPG w odwrocie

Sondaż InsightOut Lab i Volkswagena pokazuje jeszcze inny ciekawy trend, a mianowicie odwrót od silników Diesla i instalacji LPG. Oba rodzaje napędu razem wzięte cieszą się mniejszym zainteresowaniem od hybryd. Samochód elektryczny wybierze co 25. ankietowany, królem pozostaje silnik benzynowy. Aż 18 proc. respondentów nie zdecydowało jeszcze, jak będzie napędzane ich przyszłe auto.

Na pytanie „jaki rodzaj napędu wybierzesz?” odpowiedzi były następujące.

Sondaż przeprowadzono w dniach 10-13 grudnia 2021 r. Udział wzięło w nim 1076 osób z całej Polski.