- Prowadzący hulajnogę lekceważąco podchodził do ograniczenia prędkości. I to jak!
- Policjanci ukarali go również za pewien nielegalny dodatek
- Przypominamy gdzie i z jaką prędkością można jeździć na elektrycznej hulajnodze
Policjanci z grupy Speed znani są z karania kierowców, którzy znacznie przekraczają dozwoloną prędkość na autostradach i drogach ekspresowych. Tym razem zatrzymali do kontroli osobę, która wprawdzie nie prowadziła samochodu, ale też stwarzała duże zagrożenie. I to nie gdzieś poza obszarem zabudowanym, ale na jednej z kluczowych ulic blisko 100-tysięcznego miasta.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoPrzeczytaj także: Zjeżdżał z ronda, włączył migacz. To nie mandat był najgorszy, a to, co stało się wcześniej
Nielegalny element w hulajnodze elektrycznej
Do zdarzenia doszło 31 maja 2025 r. w Grudziądzu (województwo kujawsko-pomorskie). Policjanci z grupy Speed na ulicy Hallera spostrzegli coś, co skłoniło ich do natychmiastowej interwencji.
Przeczytaj także: Ten trik pozwala parkować za darmo. Wystarczy znaleźć jeden przycisk
Oto po jezdni na elektrycznej hulajnodze poruszał się mężczyzna. Na dodatek nie wyglądało na to, że trzyma się dozwolonej prędkości. Pomiar był jednoznaczny: mężczyzna ponad 2-krotnie przekroczył limit, jadąc 53 km na godz. przy ograniczeniu do 20 km na godz. Ale to wcale jeszcze nie był koniec.
Okazało się, że elektryczna hulajnoga była wyposażona w nielegalny element: siedzisko. Nie, to nie żart. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie.
Policjanci z grupy Speed wystawili więc trzy mandaty. Ich łączna kwota wyniosła 900 zł.
Hulajnoga elektryczna: dozwolona prędkość
Policja przypomina, że "kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km na godz. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km na godz., w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów — z prędkością dopuszczalną 20 km na godz. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km na godz. i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów — z zachowaniem następujących zasad:
- jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
- zachowanie szczególnej ostrożności;
- ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu